5. október

516

1713 – narodil sa francúzsky osvietenský filozof, encyklopedista Denis Diderot. Redaktor Encyklopédie – francúzskeho náučného slovníka vied, umení a remesiel, autor románov Mníška, Jakub fatalista. Zomrel 31. júla 1784.

1777 – v Halle zomrel fyzik a vynálezca, lekár a polyhistor Ján Andrej Segner. Zaoberal sa hydraulikou, optikou, astronómiou a botanikou. Objavil prístroj pracujúci na základe vodného prúdu – Segnerovo koleso. Pôsobil ako profesor na viacerých univerzitách v Európe. Narodil sa 9. októbra 1704 v Bratislave.

1880 – zomrel francúzsky skladateľ, violončelista Jacques Offenbach. Tvorca francúzskej operety, napríklad Orfeus v podsvetí, Krásna Helena, Modrofúz, Parížsky život a opery Hoffmannove poviedky. Narodil sa 20. júna 1819.

1919 – v Trenčíne sa narodil spisovateľ, autor literatúry faktu Vojtech Zamarovský. Napísal knihy Za siedmimi divmi sveta, Objavenie Tróje, Za tajomstvom ríše Chetitov, Na počiatku bol Sumer, Bohovia a hrdinovia antických bájí, Dejiny písané Rímom, Grécky zázrak, Ich veličenstvá pyramídy, Epos o Gilgamešovi, Vzkriesenie Olympie, Aeneas, Bohovia a králi starého Egypta, Sinuhet, Návrat do staroveku. Venoval sa aj televíznej dokumentaristike. Za literárnu a televíznu tvorbu získal mnoho ocenení, v Trenčíne založili Múzeum antiky Vojtecha Zamarovského. Prvý nositeľ Ceny Egona Ervina Kischa, v marci 2006 mu Atény udelili čestné ocenenie Veľvyslanec helenizmu. Zomrel 26. júla 2006 v Prahe.

1936 – v Prahe sa narodil bývalý československý a český prezident Václav Havel, jedna z vedúcich osobností disentu. Spisovateľ a dramatik po potlačení Pražskej jari vystupoval proti politickej represii. Vyvrcholením jeho činnosti bolo v januári 1977 publikovanie Charty 77. Havel bol jedným zo zakladateľov tejto iniciatívy a jedným z jej prvých troch hovorcov. Za svoje občianske postoje bol trikrát uväznený a vo väzení strávil takmer päť rokov. Veľkou mierou prispel k pádu komunistického režimu v bývalom Československu v roku 1989. Za prezidenta bol zvolený štyrikrát, z toho dvakrát bol aj prezidentom Slovákov. Opakovane bol nominovaný na Nobelovu cenu mieru, no nikdy ju nezískal. Zomrel 18. decembra 2011 v Prahe.

1980 – v Prahe zomrel divadelný a filmový režisér Ján Roháč. Bol režisérom v Pardubiciach, od r. 1957 Divadla ABC v Prahe. Spolutvorca prvého programu Laterny magiky, v r. 1967 sa podieľal na vytvorení programu Kinoautomatu pre svetovú výstavu v Montreale. Spolupracoval s filmom: Konec jasnovidce, Kdyby tisíc klarinetů, s Divadlom Semafor a s televíziou, kde režíroval zábavné, hudobné a silvestrovské programy. Režíroval seriál Byli dva písaři, inscenáciu Uspořená libra, rozprávku Traja chrobáci a iné. Narodil sa 18. júna 1932 v Nitrianskom Pravne.

2016 – zomrel v Bratislave Michal Kováč, slovenský bankár a politik. V rokoch 1993 až 1998 bol prvým prezidentom súčasnej Slovenskej republiky.

Ilustračné foto: Pixabay.com