Hovorcu samosprávy a spisovateľa Tomašoviča zlákali knihy

817

Dlhoročný hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič bude od 1. augusta novým riaditeľom Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Do funkcie ho na základe výsledkov výberového konania na návrh trnavského župana Jozefa Viskupiča v stredu 19. 6. vymenovalo Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja. Tomašovič je služobne najstarším hovorcom v rámci samospráv na Slovensku, v tejto pozícii pôsobí od 1. januára 1997.

Dlhodobo sa však venuje aj kultúre, v rodnom meste organizuje a moderuje hlavne literárne podujatia. Patrí aj medzi spisovateľov, na svojom konte má tri knižky, je členom Predstavenstva Spolku slovenských spisovateľov. „Za všetko, čo viem, vďačím nielen ľuďom, s ktorými som robil a ktorí ma ovplyvňovali, ale aj knihám. V knižnici im chcem svojím spôsobom splatiť určitý dlh. Druhým dôvodom, prečo idem do Knižnice Juraja Fándlyho je fakt, že ma oslovila väčšia časť zamestnancov s výzvou, aby som sa o uvoľnené miesto uchádzal. Spolupracujem s knižnicou už viac ako desať rokov, a tak vedia o mojom vzťahu ku knihám,“ povedal o zásadnej zmene vo svojom profesnom živote Pavol Tomašovič, ktorý patrí k služobne najstarším zamestnancom trnavskej radnice. V novej pozícii si dal za jeden zo svojich cieľov naučiť ľudí hlavne rozlišovať informácie, ktoré sa dnes valia zo všetkých strán. Aj keď v jeho novej práci sa bude všetko točiť okolo kníh, Tomašovič pripomína, že dnes už prvé médium, s ktorým dieťa prichádza do kontaktu, je elektronické, na čo treba správnym spôsobom reagovať.

55-ročný Pavol Tomašovič zdôrazňuje, že nikdy nebol hovorcom primátora, ale inštitúcie, v ktorej bolo jeho úlohou zjednocovať výstupy z odborných útvarov a spájať samosprávu s občanmi mesta. Nepozdáva sa mu preto výmena hovorcov na radniciach v prípade zmeny primátora. On bol v pozícii hovorcu počas pôsobenia primátora Štefana Bošnáka, Vladimíra Butka a aj aktuálneho Petra Bročku. Súčasťou jeho práce bolo aj formovanie mestského mesačníka Novinky z radnice, ktorý dlhé roky viedol ako šéfredaktor. V rámci samospráv išlo o výnimočné periodikum, pretože tam nikdy nedostal priestor na svoje príhovory žiadny z primátorov Trnavy, aj ich fotografie sa tam objavovali len zriedka.

Foto: Štefan Cifra