Domáce aj zahraničné šperkárky predstavia svoju tvorbu

731

Domáce aj zahraničné autorky strednej a mladšej generácie pôsobiace nielen v oblasti umeleckého šperku sa stretnú na 25. ročníku Medzinárodného sympózia umeleckého šperku v Kremnici. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 11. júla o 16. hodine v numizmaticko-historickej expozícii Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí. Ako agentúru SITA informovala kurátorka výstavy Mária Hriešnik Nepšinská, výsledky šperkárskeho sympózia budú verejnosti prístupné do 8. septembra.

„Kremnica je už tradične v letných mesiacoch miestom stretnutí autorov, ktorí sa zaoberajú výtvarným šperkom a priestor na tvorivú prácu nachádzajú v zlatníckej dielni Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici. V rámci 25. ročníka podujatia predstavia svoje autorské koncepty výtvarníčky medzinárodného zloženia,“ uviedla kurátorka. Svoje diela odprezentujú nemecká autorka gréckeho pôvodu Christina Karababa, nemecká výtvarníčka Adriana Almeida Meza pôvodom z Kolumbie, české autorky Mája Steffanová, Marta Švajdová a zo Slovenska výtvarníčky Jana Machatová, Mira Podmanická, Mia Čopíková a Maya H. Nepšinská.

Okrem autorských námetov a tradične spracovávanej témy vychádzajúcej z Genia Loci historického mesta Kremnica či vytvorenia spoločného šperku reagujú výtvarníčky v šperkoch aj na špeciálny lajtmotív aktuálneho ročníka sympózia „Instant Proximity“, odkazujúci na relativitu sprostredkovanej blízkosti v kontexte medziľudských vzťahov v reálnom čase a priestore.

Múzeum mincí a medailí v Kremnici sa radí medzi najstaršie múzejné inštitúcie na Slovensku. Od roku 1994 patrí vzhľadom na svoju numizmatickú profiláciu pod Národnú banku Slovenska. Múzeum má galerijné priestory, kde usporadúva príležitostné výstavy a má aj expozície na Mestskom hrade, kde organizuje koncerty v Kostole sv. Kataríny a iné podujatia.

Foto: archív Múzea mincí a medailí v Kremnici