Potulná galéria bojuje proti extrémizmu po celom Slovensku

836

Jedenástka umelcov bojuje proti extrémizmu. Ich diela vystavuje po celom Slovensku od konca júla až do záveru septembra Potulná galéria. Ako agentúru SITA informoval organizátor umeleckej akcie kurátor Juraj Čarný z Curatorial Studies Institute, počas 53 dní zavíta Potulná galéria na námestia viac ako 40 slovenských dedín i miest, príde na tucet festivalov aj do viac ako desiatky škôl. Výtvarníci zo Slovenska, Česka, Rakúska, ale i argentínsko-nemecký umelecký projekt cez svoje diela upozorňujú nielen na problémy extrémizmu, ale i xenofóbie a rasizmu. Vo štvrtok príde do Žarnovice a odtiaľ sa na dva dni presunie do neďalekej Banskej Štiavnice na filmový festival 4 Živly.

Návštevníci Potulnej galérie uvidia práce od domácich tvorcov, tiež od českých umelkýň Aleny Foustkovej a Kateřiny Šedej, argentínsko-nemeckého projektu migrantas.org a od rakúskej autorky Anny Witt. Ich spoločným cieľom je podľa Čarného „motivovať ľudí ku kritickému mysleniu, upozorniť ich na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami“.

Interiér dodávky Potulnej galérie predstavuje divákom interaktívnu hru Aleny Foustkovej. Každý v nej môže modifikovať svoje vlastnosti – pridať dobré, ubrať zlé a ešte si ich aj vo forme lístka odniesť domov. Danka Krajčová a Oto Hudec v rámci Projektu Karavan pripravili workshopy s rómskymi deťmi na Košickom sídlisku Luník IX. Pýtali sa ich, ako trávia čas vo svojom byte, ale aj mimo neho. Ako sa hrávajú, aké majú doma povinnosti, ako majú uložené veci. O čom snívajú, aj čo ich trápi, teší. Výsledkom spolupráce je monumentálny objekt pre Potulnú galériu vytvorený s deťmi. Tomáš Rafa predstavuje fotografie z workshopov, ktoré každoročne organizuje v rómskych osadách. Okolo dodávky Potulnej galérie možno nájsť Shootyho karikatúru nacistickej čižmy drviacej banskobystrické Múzeum SNP. Ďalšie Shootyho karikatúry o extrémistických názoroch v spoločnosti predstavuje galéria na nálepkách. Rovnako na nálepkách, ale i na kapote galerijného auta sa dajú vidieť výšivky od aktivistickej skupiny Kundy Crew. Venujú sa chudobe, kultúre i rasizmu. Výtvarníčka Ivana Šáteková vystavuje dve výšivky z cyklu “Hore hajl – Dole hajl”. Stano Masár divákom ukazuje, kde je hoax a kde pravda. Argentínsko – berlínska skupina migrantas.org pripravila pre návštevníkov tašku s názvom “Spolužitie”, ktorá vznikla počas workshopov s migrantmi. Vybraní návštevníci Potulnej galérie si ju môžu dotvoriť a odniesť domov. Rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej fotoakcii pýta ľudí, čo bola pre nich najdôležitejšia otázka, keď mali 16 rokov. Známa česká sociálna architektka Kateřina Šedá pripravila originálny Rómsko – Československo – Rómsky kalendár, ktorý získajú prednostne rómske deti. Tím galérie zároveň na jej zástavkách organizuje tvorivé dielne. Cieľom všetkých týchto umelcov a galérie ako celku je dostať aktuálne výtvarné umenie a kultúrne hodnoty najmä na miesta, kde nie sú bežne dostupné.

Potulná galéria sa ešte zastaví na festivaloch Hviezdne noci v Bytči, Ružový bicykel v Bardejove, Minifest v Spišskom Hrhove, Skapal Pes fest v Trebišove, na Gelnických ilumináciách, v Tabačke v Košiciach, na Dobrom Trhu v Bratislave a oslávi aj 75. výročie Slovenského národného povstania v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Navštívi taktiež mestá Nová Kelča, Trstená, Tisovec, Kráľovský Chlmec a ďalšie. Ich zoznam sa priebežne aktualizuje na facebookovom profile Potulnej galérie https://www.facebook.com/potulnagaleria/.

Foto. https://www.facebook.com/potulnagaleria/