6. február

540

1793 – zomrel taliansky autor divadelných komédií Carlo Goldoni. Pôsobil v Benátkach a neskôr žil v Paríži. Dodnes hrajú v divadlách jeho hry Čertice, Sluha dvoch pánov, Vejár a ďalšie. Narodil sa 25. februára 1707.

1799 – narodil sa v obci Bačkov (okr. Trebišov) Imrich Frivaldský, uhorský botanik, zoológ – entomológ, prírodovedec a lekár, zástanca nových vedných smerov na území vtedajšej Rakúsko-uhorskej monarchie. Bol členom mnohých domácich a zahraničných vedeckých spoločností. Opísal mnohé poddruhy, druhy i čeľade flóry a fauny stredoeurópskej oblasti, z ktorých mnohé nesú jeho meno. Časť jeho zbierky hmyzu z územia Rakúsko – Uhorska, Turecka a Malej Ázie bola uložená v Národnom prírodovednom múzeu v Budapešti. Jej veľká časť bola zničená počas povodní v roku 1838, zvyšok bol skoro celý zničený počas protikomunistického povstania v Budapešti v roku 1956. Zomrel 19. októbra 1870 v maďarskej obci Jobbágyi.

1895 – narodil sa český filozof a politický publicista Ferdinand Peroutka. Cez vojnu ho nacisti väznili, vo februári 1948 emigroval najskôr do Anglicka, neskôr do USA, kde bol v rokoch 1951 až 1961 šéfom československého oddelenia rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Publikoval viaceré zbierky svojich článkov a esejí. Zomrel 20. apríla 1978.

1905 – v Prahe sa narodil český herec, dramatik, spisovateľ Jan Werich, predstaviteľ medzivojnovej avantgardy. Spolu s Jiřím Voskovcom založili pred 2. svetovou vojnou v Prahe Osvobozené divadlo, kde vytvorili dvojicu klaunov V+W. Hrali v množstve divadelných hier, ktoré si sami napísali. Nakrútili aj niekoľko filmov, napríklad Hej – rup!, Svět patří nám. Počas okupácie pôsobili obaja v USA. Po vojne sa Werich vrátil do Československa a bol členom viacerých divadiel v Prahe. Hral vo filmoch Císařův pekař – Pekařův císař, Byl jednou jeden král, Až přijde kocour, Baron Prášil, v televízii Medvěd, Uspořená libra. Napísal knihy Fimfárum, Italské prázdniny, Potlach a ďalšie. Zomrel 31. októbra 1980 v Prahe.

1918 – zomrel rakúsky maliar a grafik Gustav Klimt, osobnosť európskej secesie a symbolizmu, spoluzakladateľ Viedenskej secesie. Vynikajúci portrétista, venoval sa aj krajinomaľbe. Narodil sa 14. júla 1862.

1923 – zomrel americký astronóm Edward Emerson Barnard. Objavil šestnásť komét, piaty mesiac Jupitera a v roku 1916 hviezdu s najväčším vlastným pohybom, ktorú na jeho počesť pomenovali Barnardova hviezda. Narodil sa 16. decembra 1857.

1936 – v Novom Smokovci zomrel básnik moderny Vladimír Roy. Prvé básne publikoval v periodikách, knižne vyšli v zbierkach Rosou a tŕním, Keď miznú hmly, Peruťou sudba máva, Cez závoj. Prekladal z angličtiny, francúzštiny i nemčiny. Bol vnuk Jozefa Miloslava Hurbana. Narodil sa 17. apríla 1885 v Kochanovciach.

2006 – v Bratislave zomrel Ladislav Korbel, koleopterológ, univerzitný profesor, ochranár a pedagóg. Bol jedným z členov Prvej Slovenskej entomologickej spoločnosti v Žiline. Odborné skúsenosti z výskumov zúročil v monografiách o prírode Slovenska: Slovensko – Príroda, Encyklopédia Slovenska, Červená kniha – Bezstavovce, Z našej prírody – Živočíchy. Podrobné štúdie venoval Malej Fatre s dominantným Veľkým Rozsutcom a Fačkovským Kľakom, Malým Karpatom s historickým Devínom, Svätojurskému Šúru a oblasti Považského Inovca s okolím Trenčína. Na jeho počesť dostal drobčík, žijúci v pôde lužných dunajských lesov, jeho meno Thinobius korbeli. Narodil sa 8. júna 1912 v Čachticiach.

2019 – zomrela Rosamunde Pilcherová, britská autorka romantických románov a beletrie. Svoju prvú knihu v roku 1949 a ďalších desať románov publikovala pod pseudonymom Jane Fraser. Pod svojím skutočným menom vydala v roku 1955 román Secret to Tell. Medzi jej najvýznamnejšie diela patrí román Hľadači mušlí. Po celom svete sa predalo viac ako päť miliónov výtlačkov. V roku 2002 jej kráľovná Alžbeta II. udelila Rad britského impéria. Narodila sa 22. septembra 1924 v Cornwall.

Ilustračné foto: Pixabay.com