6. marec

684

1475 – narodil sa taliansky sochár, maliar, staviteľ a básnik Michelangelo Buonarroti, popri Leonardovi da Vincim najväčšia umelecká osobnosť obdobia renesancie. Sochy: Dávid, Pieta, Pieta Palestrina, Pieta Rondanini. Maľby: Sixtínska kaplnka vo Vatikáne – výjavy zo Starého zákona, Posledný súd. V roku 1546 ho poverili viesť stavbu chrámu sv. Petra. Autor ďalších chrámových a palácových stavieb: Medicejská kaplnka a knižnica kostola San Lorenzo a i. Zomrel 18. februára 1564.

1694 – v Mojmírovciach sa narodil barón Anton I. Grassalkovich, uhorský aristokrat chorvátskeho pôvodu, radca Uhorskej kráľovskej komory. Okrem mnohých iných stavieb dal v r. 1760 postaviť barokový kaštieľ v Bratislave (dnes Prezidentský palác) a organizoval barokovú prestavbu Bratislavského hradu. Zomrel 1. decembra 1771.

1793 – narodil sa v Párnici Adam Hlovík, evanjelický kňaz, zberateľ ľudových piesní. Ako kňaz pôsobil v Kladzanoch a Giraltovciach. Na podnet národovca Jána Kollára zbieral zemplínske a šarišské ľudové piesne, ktoré tvorili základ výberu do Národných spievaniek (1834-1835). Autor prózy, náboženskej poézie, prekladov Homérových básní. Postavil sa proti štúrovskej spisovnej slovenčine za bibličtinu, dokonca za spisovnú šarištinu. Zomrel 29. marca 1851 v Giraltovciach.

1905 – narodil sa v Rumunsku Ján Svetoň (pôvodným menom Ján Schweinert), slovenský vedec, demograf a vysokoškolský pedagóg. Venoval sa najmä demografickej štatistike a slovenskému vysťahovalectvu do zahraničia. Rekonštruoval demografické údaje Slovenska z 18. – 19. storočia, analyzoval príčiny a rozsah slovenského vysťahovalectva. Po presťahovaní sa s rodinou do Novák sa celá jeho rodina prihlásila k slovenskej národnosti. V septembri 1944 začal pracovať v Štatistickom úrade v Bratislave a pripojil sa k Slovenskému národnému povstaniu, po roku 1952 ho vymenovali za predsedu Slovenského štatistického úradu. V roku 1964 spoluzakladal Slovenskú demografickú a štatistickú spoločnosť. Zomrel 3. apríla 1966 v Bratislave.

1911 – vo Vrútkach sa narodil prozaik, autor próz pre deti a mládež Ján Bodenek. Pracoval v Matici slovenskej, bol redaktorom v časopise Slniečko a riaditeľom vydavateľstva Osveta. Jeho literárnym debutom bol román Ivkova biela mať. Ďalšie knihy: Leto na Rovniach, Zapálené srdce, Svetlá na bublinách, Kríž profesora Hunku, Z vlčích dní. Autor novely Katastrofa, ktorá bola sfilmovaná pod názvom Skalní v ofsajde. Zomrel 20. novembra 1985 v Banskej Bystrici.

1927 – narodil sa kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez, celým menom Gabriel José de la Concordia García Márquez. Predstaviteľ magického realizmu je považovaný za jedného z najvýznamnejších autorov 20. storočia. Kariéru začínal ako novinár. V roku 1955 mu vyšlo dielo Opadané lístie. Svetoznámym sa stal vďaka románu Sto rokov samoty z roku 1967. Autor noviel, románov a kníh poviedok, napríklad Plukovníkovi nemá kto napísať, Pohreb Veľkej Matróny, Patriarchova jeseň, Kronika vopred ohlásenej smrti, Láska v čase cholery, Generál v labyrinte, O láske a iných démonoch, Správa o jednom únose či Spomienka na moje smutné pobehlice. V roku 1982 mu udelili Nobelovu cenu za literatúru. Zomrel 17. apríla 2014.

1937 – narodila sa bývalá ruská kozmonautka Valentína Vladimirovna Tereškovová. Bola prvou ženou vo vesmíre. Od 16. do 19. júna 1963 absolvovala 48 obletov zeme v kozmickej lodi Vostok 6.

1973 – zomrela americká spisovateľka Pearl S. Bucková. V mladosti bola misionárkou v Číne a jej najúspešnejšie romány čerpajú námety z tamojšieho života: Dobrá zem, Synovia a Rozdelený dom. V neskorších dielach zobrazila širšiu spoločenskú problematiku: Je ešte len poludnie, Príbeh jedného manželstva a i. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru (1938). Narodila sa 26. júna 1892.

2011 – zomrel futbalista Ján Popluhár. S futbalom začal v rodnom Bernolákove, neskôr hral za ČH Brno, Zbrojovku Brno a za francúzsky Olympique Lyon. Najslávnejšiu časť futbalovej kariéry prežil v Slovane Bratislava. V reprezentácii Československa hral na MS 1958 vo Švédsku i na majstrovstvách Európy v roku 1960 vo Francúzsku, keď s výberom Československa získal bronz. Na MS 1962 sa stal vicemajstrom sveta. V národnom drese odohral 62 stretnutí. V roku 2000 bol vyhlásený za najlepšieho futbalistu Slovenska 20. storočia. Narodil sa 12. septembra 1935.

Ilustračné foto: Pixabay.com