6. november

620

1927 – narodil sa Karol Plank, slovenský právnik, predseda senátu a predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (od januára 1993 do januára 1996). Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde po ukončení štúdia v rokoch 1963-1970 pôsobil ako vedúci katedry občianskeho a rodinného práva. Od roku 1964 do roku 1966 bol dekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Prezident Slovenskej republiky mu udelil 1. januára 2006 Pribinov kríž I. triedy in memoriam za významné zásluhy o hospodársky a sociálny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti tvorby a aplikácie nového právneho poriadku Slovenskej republiky. Zomrel v Bratislave 17. mája 1997.

1946 – vo veku 58 rokov zomrel v Trenčíne Jozef Teodor Mousson, slovenský maliar. Po skončení štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti sa usadil v Michalovciach, kde pôsobil do roku 1919 ako učiteľ, kým sa nezačal profesionálne venovať maliarstvu. Moussonovou špecifickou črtou bola žánrová maľba, teplé farby, svetlo, leto. Preslávil sa predovšetkým motívmi južného Zemplína, z mestských trhov a dedín z okolia Michaloviec. Preto ho volali maliar zemplínskeho slnka a ľudu. Krvácanie do mozgu a ochrnutie ľavej časti tela mu už neumožnilo ďalej maľovať. Presťahoval sa do Bratislavy a neskôr k svojmu synovi do Trenčína, kde aj umiera. Narodil sa 15. decembra 1887 v maďarskej obci Hőgyész.

1973 – v Bratislave zomrel básnik a prekladateľ Valentín Beniak, predstaviteľ katolícky orientovanej poézie. Najvýznamnejšie zbierky: Žofia, Popolec a Igric. Narodil sa 19. februára 1894 v Chynoranoch.

2006 – zomrel Pavol Safko, slovenský pedagóg, atletický tréner, rozhodca a športový funkcionár. Venoval sa najmä rozvoju atletiky. Stál pri začiatkoch kariéry viacerých slovenských atlétov – napríklad výškarov Romana Moravca a Petra Horáka a diaľkárky Márie Devínskej. Pod jeho trénerskými rukami prešli aj ďalší špičkoví športovci, olympijský víťaz z Montrealu 1976 a trojnásobný majster sveta v cyklistickom šprinte Anton Tkáč, basketbalista Stanislav Kropilák alebo legendy slovenského hokeja bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Slovenský olympijský výbor dvakrát ocenil dlhoročný prínos Pavla Safka pre slovenský šport. Narodil sa 14. januára 1923 v dedinke Mokrance.

2012 – zomrel v Prahe český karikaturista Vladimír Jiránek. Ako ilustrátor spolupracoval s rôznymi periodikami, napríklad časopisom Dikobraz alebo Literárnymi novinami. Po okupácii vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 nemohol niekoľko rokov publikovať, začal však pracovať v Krátkom filme Praha. Pri animovanom filme vydržal desať rokov a za satirický film Co jsme udělali slepicím získal v roku 1978 Zlatého medveďa na festivale Berlinale. Ako výtvarník spolupracoval aj na filme Srdečný pozdrav ze zeměkoule, v ktorom hrali napríklad Milan Lasica a Július Satinský, jeho najznámejším dielom je detský večerníčkový seriál Bob a Bobek – králíci z klobouku. V 80. rokoch sa vrátil k ilustrovaniu, po roku 1990 sa venoval politickej karikatúre. Narodil sa 6. júna 1938 v Hradci Králové.

Ilustračné foto: Pixabay.com