Nedbalka učí deti o svete slovenského umenia

675

Ukázať deťom slovenské moderné umenie je cieľom najnovšej aktivity Galérie Nedbalka. Súkromná bratislavská galéria vydala totiž pre deti pracovný zošit. Originálnym je vďaka spolupráci s textárkou Zuzanou Šinkovicovou a grafickým ilustrátorom Marekom Mertinkom. Slovenské moderné umenie ukáže deťom náučnou a aj zábavnou formou na budúci týždeň prvá detská prehliadka v sídle Nedbalky na Nedbalovej ulici. Sprievod určený najmenším návštevníkom povedie Lenka Katulíncová v sobotu 26. októbra o 15. hodine. Po galérii ich však bude vďaka pracovnému zošitu sprevádzať aj Múza s Hugom, vďaka ktorým prežijú spolu dobrodružstvá. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka galérie Lucia Gunišová.

Návštevníkov galérie čaká popri dočasných výstavách najmä prehliadka diel slovenského výtvarného umenia od konca 19. do začiatku 21. storočia. Ťažisko vystavenej zbierky tvorí maľba, ale je v nej zastúpená aj socha a grafika. Galéria diela prezentuje prostredníctvom stálej expozície, krátkodobých výstav, odborných publikácií a výstavných katalógov. V prvom rade sa sústreďuje na predstavovanie tvorby slovenských autorov.

Galéria Nedbalka je súkromná galéria a nezisková organizácia, ktorá vznikla vďaka milovníkom umenia a filantropom Artúrovi Bartoškovi a Petrovi Paškovi s manželkou Miloslavou v októbri 2012. Snahou galérie je postupne zbierať, spracovávať a prezentovať výtvarné diela 20. storočia s presahom do konca 19. a začiatku 21. storočia, ktoré vznikli na Slovensku. Ťažiskom zbierky, ktorú tvorí v súčasnosti vyše tisíc diel, je maľba, ale je v nej zastúpená aj socha a grafika. Zaujímavá je aj budova galérie, ktorá interiér s vnútornou štruktúrou pripomínajúcou Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Ide o pôvodne obytný meštiansky dom s prístavbou z roku 1995. Galéria je otvorená denne okrem pondelka od 13. do 19. hodiny. Viac o galérii možno nájsť na http://www.nedbalka.sk.

Foto: nedbalka.sk