7. február

586

1478 – narodil sa anglický politik, filozof, sociálny utopista sir Thomas Morus, More. Napísal dielo Utópia, v ktorom opísal fiktívny štát so spoločným majetkom a princípom rovnosti. Odmietol ako katolík prisahať vernosť kráľovi, hlave anglikánskej cirkvi, a 6. júla 1535 bol popravený. Katolícka cirkev ho vyhlásila za svätého.

1812 – narodil sa anglický spisovateľ Charles Dickens, predstaviteľ viktoriánskeho románu. V diele kritizoval dobovú nespravodlivosť, ťažký život chudobných detí. Jeho diela: Pamäti klubu Pickwickovcov, Malá Dorritka, Oliver Twist, David Copperfield, Vianočná koleda. Zomrel 9. júna 1870.

1871 – vo Viedni zomrel Rudolf Ritter von Feistmantel, rakúsky lesník, ktorý sa podieľal na slovenskom lesníckom školstve, ochranár, lesný hospodár a entomológ. Po absolvovaní štúdia na viedenskej univerzite odchádza v roku 1835 ako profesor lesníctva do Banskej Štiavnice, kde pôsobil ako vedúci Lesníckeho ústavu. Zaslúžil sa o reorganizáciu štátnej lesníckej služby, podieľal sa na príprave Lesného zákona. V roku 1865 ho vyznamenali Leopoldovým radom, ktorý dostávali významní rakúski občania za civilné, ale i vojenské zásluhy. Narodil sa 22. júla 1805 vo Viedni.

1885 – narodil sa americký spisovateľ Sinclair Lewis. Vo svojom diele kriticky opísal americkú strednú vrstvu, z jeho románov vynikli Arrowsmith, Hlavná trieda, Babbitt, Elmer Gantry i ďalšie. Mnoho jeho diel bolo sfilmovaných. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1930. Zomrel 10. januára 1951 v Ríme.

1894 – v Paríži zomrel Antoine-Joseph Sax, belgický návrhár hudobných nástrojov a vynálezca saxofónu, ktorý bol po ňom pomenovaný. Časť kritikov zosmiešňovala jeho vynálezy, ale podporil ho francúzsky hudobný skladateľ Hector Berlioz a taliansky hudobný skladateľ Gioacchino Rossini . Sax vyučoval hru na saxofón na parížskom konzervatóriu. Po jeho smrti sa saxofón prestal používať, ale znova sa stal populárny po roku 1918, keď ho začali používať džezoví hudobníci. Narodil sa 6. novembra 1814 v belgickom meste Dinant.

1958 – zomrela americká prozaička Betty MacDonaldová, autorka humorných románov pre dospelých i deti, napríklad Vajce a ja, Čo život dal a vzal, Ktokoľvek môže robiť čokoľvek, Morová rana, Dusím sa vo vlastnej šťave, Pani Láry-fáry, Čary pani Láry-fáry a i. Narodila sa 26. marca 1908, podľa niektorých zdrojov 1907.

Ilustračné foto: Pixabay.com