Stredoveké adventné trhy budú v Trnave

643

Nárazy kladiva raziča mincí, topiaci sa včelí vosk na výrobu sviečok, vôňa medu a čečiny vznášajúca sa ovzduším – to sú Stredoveké adventné trhy, počas ktorých si môžete vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršom trhovisku v meste Trnava.

Na najstaršom námestí, Námestí sv. Mikuláša, pravidelne v období adventu rozkladajú svoje stánky doboví remeselníci, aby v komornej adventnej atmosfére týchto stredovekých trhov ponúkli okoloidúcim svoje ručne zhotovené výrobky, netradičné kulinárske špeciality a či horúci dobový vianočný punč.

Organizátori pozývajú do atmosféry ďaleko vzdialenej od hektického zhonu predvianočných nákupov. Na pohárik horúceho vianočného punču podávaného v netradičných dobových krčahoch, na makové, orechové, cesnakové či bylinkové šporheltové dolky s poctivou dávkou roztopeného masla. Na spoznanie starých stredovekých remesiel, ako napríklad na ručnú výrobu sviečok, razenie mincí, výrobu lukov či kováčsku zručnosť.

Veľkou novinkou je ručne vyrobený živý adventný kalendár, v ktorom sa namiesto sladkostí každý deň odohrá niekoľko divadelných predstavení. Nebudú chýbať ani živé zvieratká. Na najmenších čaká stredoveký kolotoč poháňaný iba ľudskou silou. A ak budete trpezlivý a počkáte kým deň vystrieda noc, za svetiel faklí sa vám pred očami vyčarí neobyčajná, ba až rozprávková atmosféra Vianoc…