8. december

511

1823 – v Brezne sa narodil Ján Čipka, slovenský advokát, verejný činiteľ a podnikateľ. Študoval v Miskolci, Kežmarku a v Levoči, právo na Kolégiu v Prešove a techniku vo Viedni. Založil Nástrojársky hámor v Brezne a v Topoľčanoch a na Gemeri vlastnil oceľové kovospracujúce dielne. Na Memorandovom zhromaždení v Martine venoval 1000 zl. na založenie Matice slovenskej. V r. 1900 bol ako člen Slovenskej národnej strany odsúdený na dva mesiace väzenia. Jeho pričinením pôsobila v Brezne Vzájomná pomocnica, ktorá pomáhala ľudu Horehronia. Publikoval v Slovenských národných novinách a v Priateľovi ľudu. Zomrel 29. januára 1902 v Brezne.

1832 – narodil sa nórsky dramatik a básnik Björnstjerne Martinius Björnson, predstaviteľ realizmu, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1903. Napísal napr. diela Synnoöve zo Solbakkenu, Rybárča, Sedliacke poviedky a i. Bojovník za nezávislosť Nórska od Švédska, jeho báseň Áno, milujeme túto zem je nórskou hymnou. Zastával sa utláčaných národov, upozornil aj na utláčanie Slovákov v Uhorsku. Zomrel 26. apríla 1910 v Paríži.

1865 – narodil sa fínsky skladateľ Jean Sibelius. V tvorbe sa inšpiroval ľudovou hudbou a mytológiou, napísal 7 symfónií, symfonické skladby Labuť z Tuonely, Tapiola, husľový koncert d mol a i. Zomrel 20. septembra 1957.

1886 – narodil sa mexický maliar Diego Rivera, jeden z najväčších umelcov Mexika 20. storočia, životný druh maliarky Fridy Kahlo. Patril medzi tzv. muralistov, autorov nástenných malieb, tzv. murales. Zomrel 24. novembra 1957.

1890 – narodil sa český skladateľ Bohuslav Martinů, významný predstaviteľ hudby 20. st. Žil v USA, vo Francúzsku a vo Švajčiarsku. Dielo: šesť symfónií, opery Hry o Marii, Julietta, Řecké pašije, Ariadna, oratórium Gilgameš, balet Špalíček, orchestrálne skladby, kantáty a komorné diela. Zomrel 28. augusta 1959.

1929 – v Topoľčiankach sa narodil divadelný a televízny režisér Pavol Haspra. Začínal v nitrianskom Krajovom divadle, od roku 1962 bol režisérom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde sa zaradil medzi profilových režisérov. Úspechy zožal najmä s modernou svetovou dramatikou, režírovaním diel Albeeho, Millera, O´Neilla i Williamsa. Venoval sa aj domácej tvorbe, režíroval hry Karvaša, Králika, Kováčika, Kočana, Soloviča a i. Venoval sa tiež réžii v televízii, kde vynikol cyklom Svetová dráma na obrazovke. Zomrel 27. apríla 2004 v Bratislave.

1982 – v Bratislave zomrel básnik Ján Smrek, vl. m. Ján Čietek, v slovenskej poézii predstaviteľ vitalizmu. Debutoval v roku 1922 zbierkou Odsúdený k večitej žízni. V medzivojnovom období žil v Prahe, kde vydával literárny mesačník Elán (1930-39). Ďalšie zbierky: Cválajúce dni, Božské uzly, Iba oči, Básnik a žena, Hostina, Studňa. Neskôr sa ohlásil zbierkami Obraz sveta a Struny. Pôvodnú tvorbu zavŕšil zbierkou Nerušte moje kruhy. Pre deti napísal verše Maľovaná abeceda, Machule. Venoval sa prekladu z francúzskej, maďarskej a ruskej literatúry. V roku 1966 dostal titul národný umelec. Narodil sa 16. decembra 1898 v Zemianskom Lieskovom.

1997 – v Bratislave zomrel Ján Svetlík, slovenský architekt, tvorca areálu Slavína v Bratislave. Takmer 30 rokov pôsobil na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave, kde zasvätil svoj odborný život urbanizmu a územnému plánovaniu. Ján Svetlík v spolupráci s poprednými slovenskými sochármi realizoval vyše tridsať pomníkov a pamätníkov po celom území Slovenska. Narodil 1. februára 1912 v obci Hybe v okrese Liptovský Mikuláš.

2010 – v Banskej Bystrici zomrel Vladimír Plintovič, slovenský lekár – gynekológ. Je protagonistom Laktačného programu na Slovensku, zakladateľom Slovenskej sexuologickej spoločnosti a členom Gynekologickej spoločnosti, autorom učebnice pre Stredné zdravotné školy Laktačný program – prevencia civilizačných chorôb (Banská Bystrica, 1998). S prof. Josefom Švejcarom pripravil televízny dokument o Laktačnom programe (1984). Narodil sa 31. augusta 1922 v Dolnej Strehovej.

2016 – v meste Columbus (USA) zomrel americký astronaut John Glenn, ktorý 20. februára 1962 ako prvý Američan uskutočnil orbitálny let – tri oblety Zeme. 29. októbra 1998 sa ako 77-ročný stal najstarším človekom vo vesmíre, keď v raketopláne Discovery absolvoval úspešnú osemdňovú vesmírnu misiu. V rokoch 1975 až 1999 bol senátorom amerického kongresu za štát Ohio. Narodil sa 18. júla 1921 v Cambridge, Ohio, USA.

Ilustračné foto: Pixabay.com