Vyšetrujú zmiznutie zbierok zo Slovenského národného múzea

612

Médiami prebehla informácia, že zo Slovenského národného múzea v Bratislave zmizli vzácne mince. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže a vo veci trestného činu falšovania predmetov kultúrneho dedičstva.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. Podľa informácií denníka Pravda, ktorý o tom 25. januára informoval ako prvý, majú stratené mince hodnotu viac ako milión eur.

Slovenské národné múzeum je vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti na Slovensku.

Ako nás informoval Pavol Čorba z Ministerstva kultúry SR, v súčasnosti prebieha vyšetrovanie k chýbajúcim zbierkovým predmetom v Slovenskom národnom múzeu. Podľa generálneho riaditeľa SNM Stanislava Pánisa zbierkové predmety mizli roky a nie sú to len z oddelenia numizmatík. Po ukončení vyšetrovania a oboznámenia sa s výsledkom orgánov činných v trestnom konaní, rezort kultúry poskytne bližšie informácie.

K veci uvádzame, že ministerka kultúry Ľubica Laššáková sa ešte v jeseni minulého roka oboznámila s výslednou správou Komplexnej odbornej revízie zbierkového fondu Slovenského národného múzea. Za viac ako 120 rokov existencie tejto významnej kultúrnej inštitúcie je to prvý šéf rezortu kultúry, ktorý ukončil takú rozsiahlu a dôslednú revíziu zbierkového fondu Slovenského národného múzea.

 Vzhľadom k tomu, že vo fonde chýbali mnohé historické predmety, ministerka neodkladne žiadala generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea, aby pripravil trestné oznámenie a vo veci začali ihneď konať orgány činné v trestnom konaní. Z uvedeného dôvodu v decembri 2019 podali trestné oznámenie. Ministerka Ľubica Laššáková očakáva od polície, že objasní príčinu chýbajúcich predmetov. Ministerka využije všetky zákonné možnosti na to, aby ochránila zbierkový fond Slovenského národného múzeá, ktorý má pre Slovensko nevyčísliteľnú historickú a spoločenskú hodnotu.

Ilustračné foto: pixabay