9. apríl

547

1553 – zomrel francúzsky prozaik, lekár François Rabelais. Autor odborných lekárskych spisov a románovej epopeje, renesančnej prózy Gargantua a Pantagruel, v ktorej zachytil rozprávkový príbeh o živote jedného rodu obrov a kritizoval francúzsku stredovekú spoločnosť. Narodil sa asi v roku 1494.

1626 – zomrel anglický filozof Francis Bacon. Zakladateľ empirizmu – zdrojom poznania je len skúsenosť. Napísal napr. Nový organon vedy a predstavu budúcej spoločnosti vykreslil v utópii Nová Atlantída, ktorú nedokončil. Narodil sa 22. januára 1561.

1821 – narodil sa francúzsky poet Charles Pierre Baudelaire, “prekliaty” básnik. Autor zbierky Kvety zla, kľúčového diela modernej francúzskej poézie. Napísal tiež Malé básne v próze a kritické state o parížskom výtvarnom Salóne. Zomrel v Paríži 31. augusta 1867.

1906 – narodil sa maďarsko-francúzsky maliar, sochár a grafik Victor Vasarely, vl. m. Vásárhelyi Győző. Predstaviteľ op-artu a kinetizmu. Pôsobil v Paríži. Ovplyvnil vývoj módy, dekoratívneho umenia, reklamy a architektúry. Zomrel 16. marca 1997.

1921 – v Slovenskom Mederi (dnes Palárikovo) sa narodil básnik Karol Strmeň. Predstaviteľ katolíckej moderny. Autor zbierok Testament, Žalm cyrilometodský, Znamenie Ryby, Preblahoslavená. Od roku 1945 žil v emigrácii, bol profesorom na univerzite v Clevelande. Zomrel 14. októbra 1994.

1959 – zomrel americký architekt Frank Lloyd Wright, priekopník organickej architektúry. Realizoval približne štyristo stavieb. Ako hlavný stavebný materiál používal najmä drevo, hrubo opracovaný kameň a betón. Jeho najznámejším dielom je Guggenheimovo múzeum v New Yorku. Narodil sa 8. júna 1867.

1978 – v Partizánskom sa narodil športovec, paralympionik Radovan Kaufman. Napriek onkologickému ochoreniu sa aktívne venoval cyklistike a dosiahol mnohé medzinárodné úspechy. Paralympijský víťaz na 1 km s pevným štartom na OH 2000 v Sydney, majster sveta z roku 1998 v Colorado Spring a svetový rekordér časom 1:21,241 min. Zakladateľ kampane Na kolesách proti rakovine, ktorej podstatou je prejsť na akomkoľvek nemotorovom kolieskovom prostriedku symbolickú trasu a aktívne tak prispieť k boju proti rakovine. Zomrel 16. júna 2003.

2005 – zomrel slovenský astronóm Anton Hajduk. Pracovník Astronomického ústavu SAV, vedecký sekretár SAV, profesor a rektor Trnavskej univerzity. Zameriaval sa na radarové sledovanie meteoritov, autor odborných a popularizačných publikácií: K planétam, K horizontu vesmíru. Spoluautor publikácie Astronomická terminológia. Narodil sa 3. mája 1933 v Užhorode.

2007 – zomrel český filozof a spisovateľ, predstaviteľ disentu Egon Bondy, vlastným menom Zbyněk Fišer. Vyštudoval filozofiu a psychológiu na Univerzite Karlovej v Prahe, no pôsobil ako strážnik v Národnom múzeu a ako bibliograf v Štátnej knižnici v Prahe. Jeho diela až do roku 1990 vychádzali v samizdate alebo v exile, niektoré jeho básne zhudobnila undergroundová česká rocková skupina The Plastic People of the Universe. Od polovice 90. rokov žil v Bratislave, učil na Filozofickej fakulte UK a iných vysokých školách. Zaoberal sa ontológiou, medzi jeho najvýznamnejšie diela patria Útěcha z ontologie, Otázky bytí a existence, Buddha, Poznámky k dějinám filosofie, Filosofické eseje. Beletria a poézia: Básnické dílo Egona Bondyho, Nepovídka, Bezejmenná, Týden v tichém městě. Narodil sa 20. januára 1930.

Ilustračné foto: Pixabay.com