9. február

516

1796 – v Brezovej pod Bradlom sa narodil národný buditeľ, učiteľ Samuel Jurkovič. Zostavil učebnice, písal poéziu – zbierku Zvestoň, čili Orel Nitranský Tatry navštevující, prispieval do periodík. S Jozefom Miloslavom Hurbanom založili v Sobotišti Slovenské národné divadlo nitranské. Založil svojpomocné družstvo – Spolok gazdovský. Jeho dcéra Anna, ochotnícka herečka, bola manželkou J. M. Hurbana. Zomrel 13. júla 1873 v Brezovej pod Bradlom

1881 – zomrel ruský spisovateľ Fjodor Michajlovič Dostojevskij, zakladateľ moderného psychologického románu, ktorého tvorba ovplyvnila svetovú prózu. Diela: Ponížení a urazení, Zápisky z mŕtveho domu, Zločin a trest, Idiot, Bratia Karamazovci. Narodil sa 11. novembra 1821.

1913 – narodil sa v Podbrezovej-Lopej Ladislav Sára, pedagóg, protifašistický bojovník, rozhlasový hlásateľ. Po vypuknutí SNP v roku 1944 bol prvý hlásateľ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici, čítal proklamácie vedúcich orgánov povstania, výzvy a ohlasy. Interpretoval známe štvorveršie z Chalupkovej básne Mor ho! ako motto protifašistického odboja. V roku 1944 ho zajali na Starých Horách a počas transportu do koncentračného tábora zahynul pri nálete angloamerického letectva. Bol vyznamenaný in memoriam Radom SNP I. triedy.

1977 – zomrel sovietsky letecký konštruktér Sergej Vladimirovič Iľjušin. Autor projektov bojového lietadla Il-2 a dopravných lietadiel Il-12, Il-14, Il-18 a Il-62. Narodil sa 30. marca 1894.

2000 – v Bratislave zomrel architekt Michal Maximilián Scheer. Absolvoval Vysokú školu technickú v Brne a pôsobil v Žiline. Navrhol tu obytnú štvrť družstva Svoj dom, Finančný palác a viaceré viacfunkčné budovy. Založil žilinský Stavoprojekt. V roku 1953 odišiel do Nitry, kde sa stal v 60-tych rokoch autorom medzinárodne uznávaného sídliska Chrenová. K jeho ďalším dielam patria hotel Palace v Ľubochni, ústav Školských bratov v Banskej Bystrici, budova Slovenských papierní v Ružomberku, hotel v Dunajskej Strede. Narodil sa 7. januára 1902.

Ilustračné foto: Pixabay.com