9. marec

603

1454 – narodil sa taliansky moreplavec Amerigo Vespucci. V španielskych a portugalských službách preskúmal severnú časť Južnej Ameriky a Brazíliu. Usúdil, že ide o nový kontinent a nazval ho Nový svet (v roku 1507 ho kartograf Martin Waldseemüller pomenoval Amerika). Amerigo Vespucci zomrel 22. februára 1512.

1816 – narodil sa ukrajinský básnik, dramatik a výtvarník Taras Hryhorovyč Ševčenko, predstaviteľ ukrajinského národného obrodenia. Zakladateľ novodobej ukrajinskej literatúry a spisovného jazyka. Jeho najznámejšia básnická zbierka sa nazýva Kobzar. Zomrel 10. marca 1861.

1838 – narodil sa vo Friedrichshafene pri Bodamskom jazere Heinrich Lanz, nemecký vynálezca a výrobca poľnohospodárskych strojov, lokomobíl a traktorov, ktoré pod značkou LANZ vyvážal do celého sveta. Na ešte neúplne rozvinutý nemecký trh v oblasti poľnohospodárskych strojov uviedol v roku 1867 spoločne s bratom rezačku krmiva vlastnej konštrukcie a neskôr mláťačku. Zomrel 1. februára 1905 v Mannheime.

1847 – zomrela Mary Anningová, anglická zberateľka fosílií a paleontologička, čestná členka britskej geologickej spoločnosti. V roku 1811 objavila kompletnú kostru morského plaza rodu Ichtyosaurus, ktorý je dodnes vystavený v Natural History Museum v Londýne. O desať rokov neskôr objavila prvého Plesiosaura a v roku 1828 Pterodaktyla. Narodila sa 21. mája 1799 v Lyme Regis.

1851 – zomrel dánsky fyzik Hans Christian Oersted, objaviteľ elektromagnetizmu a popularizátor vedy. Narodil sa 14. augusta 1777.

1860 – zomrel v Modrom Kameni Samuel Láni, významný kartograf a maliar. Zaoberal sa mapovaním Dunaja, pracoval na meraní Tisy a jej prítokov a od roku 1849 pracoval na modrokamenskom panstve rodu Balaša, kde vytvoril mnohé mapy obcí a území. Je autorom mnohých obrazov a kresieb zámkov Novohradu. Jeho najznámejšie dielo je jeho autoportrét s Jacobovou čiapkou z roku 1840, ktorý je vystavený v Maďarskej národnej galérii v Budapešti. Autoportrét neskôr preniesli na sériu poštových známok maďarských maliarov. Narodil sa 15. apríla 1792 v Spišskej Novej Vsi.

1878 – narodil sa v Skalici Jozef Bránecký, slovenský politik, roľník, signatár Martinskej deklarácie, organizátor študijných zájazdov a pobytov slovenských roľníkov v Česku. Podieľal sa na organizovaní roľníckych zjazdov v Skalici, na ktorých aj prednášal. Propagátor moderných foriem hospodárenia. Pomáhal zakladať Národnú republikánsku stranu roľnícku, ktorá sa začiatkom roku 1920 zlúčila so Slovenskou národnou stranou do Slovenskej národnej a roľníckej strany, ktorej sa stal predsedom. Podieľal na na príprave poľnohospodárskych zákonov, najmä zákonov o agrárnych clách v rokoch 1925 – 1926. Po spore s Milanom Hodžom sa koncom 20. rokov vzdal väčšiny politických funkcií. Zomrel 17. októbra 1941 v Skalici.

1895 – v Bratislave zomrel taliansky stavebný inžinier, podnikateľ Enea Grazioso Lanfranconi. Zaoberal sa problémami splavnosti a reguláciou Dunaja. Zberateľ starožitností. Narodil sa 20. mája 1850 v Pellio, Taliansko.

1902 – v Príbovciach sa narodila spisovateľka Hela Krčméryová, nazývaná teta Hela. Pôsobila v bratislavskom rozhlase, mala reláciu pre deti Teta Hela rozpráva. Autorka knihy Rozprávky Tety Hely a memoárov Puknuté husle. Manželka spisovateľa a literárneho kritika Štefana Krčméryho. Zomrela 27. júna 1970 v Bratislave.

1903 – v meste Barton (Ohio, USA) sa narodil spisovateľ Fraňo Kráľ. Ovplyvnený proletárskou poéziou napísal zbierku Čerň na palete, neskôr symbolizmom a vojnovým utrpením zbierku Z noci do úsvitu. V románoch zachytil spoločenské a politické pomery Slovenska – Cesta zarúbaná, Stretnutie. Pre deti a mládež napísal autobiografickú prózu Jano a tiež knihu Čenkovej deti. Zomrel 3. januára 1955 v Bratislave.

1903 – v Liptovskom Mikuláši sa narodil publicista a spisovateľ Daniel Okáli. Ľavicový politik, patril k davistom. V rokoch 1948-51 povereník vnútra, neskôr odsúdený v procese s tzv. buržoáznymi nacionalistami a väznený. V roku 1963 ho rehabilitovali, pracoval v Ústave slovenskej literatúry SAV. Autor zbierky básní, literárnych statí a kritiky. Zomrel 23. novembra 1987 v Bratislave.

1934 – narodil sa ruský pilot a kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, ktorý 12. apríla 1961 na lodi Vostok uskutočnil prvý let človeka do vesmíru. Jeho let trval 108 minút. Zahynul v roku 1968 pri havárii lietadla.

1956 – narodil sa tenorista Sergej Larin. Rodák z Lotyšska s ruskými koreňmi vystupoval na svetových javiskách. Jeho repertoár tvorili hlavné tenorové party v talianskych a francúzskych romantických operách. Sólistom Opery SND bol od roku 1992 a medzi jeho posledné úlohy patrili postavy vo Verdiho Aide a Donovi Carlosovi, v Bizetovej Carmen, v Pucciniho Turandot i v jednoaktovke Pietra Mascagniho Sedliacka česť. Zomrel 13. januára 2008.

1994 – zomrel americký spisovateľ, básnik a scenárista nemeckého pôvodu Henry Charles Bukowski, pôv. m. Heinrich Karl Bukowski. Vo svojich dielach často vystupoval pod menom Henry Chinaski. Napísal množstvo básní, poviedok a romány Post Office, Factotum, Women, Ham on Rye, Hollywood a Pulp. Je tiež autorom scenára snímky Barfly. Narodil sa 16. augusta 1920.

Ilustračné foto: Pixabay.com