Advent v znamení pokoja a ponuky kvalitnej kultúry

302

Čas nezastavíš. Tak aj novembru už odpadol list z kalendára a dohorela svieca vo svietniku roka a akoby spoza pomaly sa do bielej odievajúcich sa kopcov prišiel bradatý (najstarší a zároveň najmladší zo všetkých mesiacov) december.

Adventné obdobie je aj obdobím osobného stíšenia sa každého z nás. Hoci často pracovné povinnosti blížiaceho sa konca roka nás nútia akoby (motoristicky vyjadrené) “pridať plyn”, treba si udržať (a verte mi, ide to!) vnútornú harmóniu smerujúcu k najkrajším sviatkom roka. Hoci napríklad aj prostredníctvom návštevy peknej výstavy, hodnotného koncertu, pôžitku z čítania dobrej knihy… Často vo všetkých troch spomínaných formách umenia s tradičným obsahom odkazujúcim na odkaz predkov. Toto všetko bude vo zvýšenej miere akcentovať aj náš portál. V jeho najviditeľnejšej časti rubrikou December je čas adventu, pokoja a sviatkov, ktorú budeme pravidelne aktualizovať.

Mesiac vrcholí najkrajšími sviatkami roka (a potom Silvestrom, pravdaže!), ktoré sa popri ich duchovnej hodnote a rodinnej súdržnosti dobre pamätajú aj doslova cez darčeky pod vysvieteným stromčekom v domácnostiach. Stále medzi nimi významné miesto patrí knihám. Práve na túto súhru sa začíname sústreďovať a na našom portále zaznamenáte takpovediac zvýšený výskyt tipov na kvalitné knihy objavujúce sa na našom knižnom trhu. (Tento mesiac aj v rubrike Zo stránok Literárneho týždenníka nájdete len a len recenzie najnovších kníh!) Navyše, aj takpovediac predsviatočný december praje pokojnému čítaniu. Hoci aj skoršími tmami, ktoré priam potískajú k dobrým knihám v príjemne vyhriatej a vysvietenej obývačke a či pod perinou postele pri priateľsky žmurkajúcej lampe na nočnom stolíku. Kto by odolal!

Hneď pod hlavičkou nájdete päť “odkazov”, už ich pomenovania – Svet literatúry, Zrkadlo histórie, Pozvánky a súťaže, Vydavateľstvo SSS a Archív tlačených čísel – veľa napovedajú o ich obsahu. V “bežiacom” riadku nájdete Aktuality kultúrno-spoločenského diania u nás. Potom nasleduje TOP päťka významných udalostí z tohto spektra života v krajine pod Tatrami. Ďalej je upútavka na aktuálne predávanú tlačenú podobu časopisu Literárny týždenník, hneď vedľa nej si môžete prečítať to predchádzajúce (kompletne v elektronickej listovateľnej podobe), nechýba odkaz na náš FB, ktorý bude pravidelne denne dopĺňaný. Sekcia Kultúra – Umenie – Spoločnosť prináša aktuálne pohľady na uvedené. Spravidla v pondelok sa budem prihovárať z tohto miesta (aktuálne predovšetkým o bohatom živote kultúry vo všeobecnosti), z tlačenej podoby Literárneho týždenníka budeme ponúkať výber článkov, zamýšľať sa môžete s aktuálnou Myšlienkou týždňa, pousmiať pri trefnom Úsmeve týždňa

Skrátka, vážení návštevníci portálu, ľudia, ktorí viete, že kultúra je nevyhnutnou súčasťou kvality každodenného života, priaznivci literatúry a umenia, pozitívneho diania v spoločnosti, opäť vitajte! Od februára tohto roku je internetový priestor bohatší o kultúrno-spoločenský portál, ktorý je odteraz ešte novší a zároveň rozširuje tlačenú verziu Literárneho týždenníka.

Osobitné postavenie na portále má najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská organizácia – Spolok slovenských spisovateľov. Mimochodom, vydanie spomínaného tlačeného periodika, ktorý je jeho časopisom a ktorého predaj sa práve skončil, si vďaka našej stránke môžete čítať ešte ďalšie dva týždne. Ani potom neskončí v „koši“, ale ho nájdete v prémiovej podobe v Archíve tlačených číselStránka je obohacovaná o aktuality z literatúry, kultúry, umenia a ďalších oblastí. Uverejňujeme pozvánky na podujatia, informácie o literárnych, umeleckých a iných súťažiach, ankety, rozhovory, pohľady do knižníc, múzeí a galérií. Nechýbajú knižné novinky, ukážky z pripravovaných kníh, jubileá osobností aj udalostí… Webová stránka je sprievodcom pre moderného kultúrneho človeka, ktorý zároveň nezabúda na tradičné hodnoty.

Aj v novembri platí: vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto a koláž: Redakcia online LT a Pixabay.com