Aj v tomto roku zavládne noc plná literatúry

772

Dobrej literatúre ani noc a tma neublížia, dôkazov bude aj pod Tatrami onedlho dosť. Pozývame priaznivcov kvalitnej literatúry na nočné stretnutie s kvalitnou literatúrou v stredu 22. mája. Už tradičné podujatie s názvom Noc literatúry, sa tento rok uskutoční práve v túto noc. Návštevníci si vypočujú úryvky aktuálnych slovenských prekladov literárnych textov európskych autorov a autoriek na miestach bežne s literatúrou nie až tak často spájaných.

Séria večerných čítaní z kníh európskych autorov sa bude odohrávať na štrnástich miestach v Starom meste v Bratislave. Okrem Bratislavy sa bude čítať aj v ďalších 18 mestách na Slovensku: v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Kežmarku, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Martine, Modre, Nitre, Nových Zámkoch, Piešťanoch, Poprade, Považskej Bystrici, Humennom, Senci, Trnave, Žiline a Leviciach.

Viac o podujatí sa dozviete na stránke  organizátora: http://bratislava.czechcentres.cz/program/event-details/noc-literatury-2019/

Z bohatej ponuky zatiaľ jeden tip. Francúzsky inštitút v spolupráci s Vydavateľstvom SLOVART vybrali na tohtoročnú Noc literatúry knihu Érica Vuillarda z edície MM Program dňa. Aspoň krátko o ovedenej knihe. Dvadsiateho februára 1933 pozve Hermann Göring, predseda Reichstagu, do svojho zámku dvadsaťštyri najbohatších nemeckých priemyselných magnátov, lebo nacistická strana súrne potrebuje finančné prostriedky na kampaň pred blížiacimi sa voľbami, ktoré chce a potrebuje za každú cenu vyhrať. Pozvaní hostia netušia, aký je hlavný dôvod netradičného stretnutia a čo (a kto okrem Göringa) ich za múrmi zámku čaká. Takto francúzsky spisovateľ Éric Vuillard uvádza čitateľa do pútavého rozprávania o dramatickom období nástupu fašistov k moci, o ich nekalých praktikách pri presadzovaní svojich zámerov, ktoré vyústia do násilného pripojenia Rakúska k Nemecku a k získania nadvlády nad česko-moravskou časťou vtedajšieho Československa. Éric Vuillard za tento román dostal prestížnu Goncourtovu cenu. Z prekladu Igora Navrátila bude v Bratislave v Divadle GUnaGU čítať Viliam Klimáček.

Sledujte náš portál, program Noci literatúry 2019 budeme ešte pred jeho začiatkom aktualizovať o konkrétnych autorov a miesta stretnutia s ich dielami aj interpretmi.