Anasoft litera 2021 má víťazku

407

Ako nás informovali organizátori, v utorok 12. októbra 2021 sme sa dozvedeli meno laureátky 16. ročníka prestížnej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera. Získala ju Barbora Hrínová za debutovú zbierku poviedok Jednorožce z vydavateľstva ASPEKT.

Laureátku vybrala spomedzi 165 hodnotených pôvodných slovenských prozaických kníh päťčlenná odborná porota, ktorú tento rok tvorili česká spisovateľka, literárna historička, scenáristka a prekladateľka Radka Denemarková, poetka, prekladateľka, filmová kritička a teoretička Mária Ferenčuhová, publicista a literárny kritik Patrik Garaj, poľský literárny vedec Rafał Majerek a literárna vedkyňa Marta Součková.

Pripomíname že vo finálovej desiatke bola aj kniha Etely Farkašovej Záchrana sveta podľa G. (Vydavateľstvo SSS), autorky, ktorá toto ocenenie získala v roku 2018 a radí sa k najúspešnejším v celej doterajšej histórii súťaže.

„O knihe, ktorá získala tohtoročnú cenu Anasoft litera, sa nerozhodovalo jednoducho. V najužšom výbere skončila silná, kvalitatívne vyrovnaná trojka. O výbere laureátky rozhodli veľmi jemné detaily, predovšetkým zvýšená autorská vnímavosť a schopnosť zosilňovať – dúfajme – aj čitateľskú citlivosť,“ približuje svoje rozhodnutie odborná porota, ktorá viac ako štyri hodiny viedla diskusiu zameranú primárne na kvalitu nominovaných kníh.

Barbora Hrínová vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave, kde v súčasnosti pedagogicky pôsobí v Ateliéri scenáristickej tvorby. Zároveň absolvovala výskumné pobyty v Gruzínsku a ako držiteľka Fulbrightovho štipendia štúdium na univerzite v Kalifornii. Spolupracovala na viacerých televíznych seriáloch a reláciách. Pre RTVS a Český rozhlas pripravila niekoľko rozhlasových dokumentov a fíčrov. Jednorožce sú jej knižným debutom. Ako prezradila, postavy ocenenej zbierky poviedok sú „jednorožce alebo tzv. veční hľadači. Sú to ľudia istým spôsobom odlišní, prípadne ich tak vníma okolie. Pritom sa len snažia o také veci ako všetci ostatní, napríklad o lásku, vzťah, akceptáciu alebo nejaké porozumenie.“

Laureátka Anasoft litera 2021, Barbora Hrínová, získala cenu honorovanú sumou 10 000 eura zároveň hmotnú cenu od dizajnérky Mii Čopíkovej, ktorú autorka nazvala Najväčšia mágia je vždy ukrytá vo vnútri. Je vyrobená z nepotrebných odrezkov skla a zrkadiel. Jednotlivé vrstvy sú lepené na seba tak, že pripomínajú knihu aj s jej listami. Vo vnútri je ukrytý nápis: Anasof litera 2021.

Foto: archív Anasoft litera