Aréna otvorí sezónu dánskou komédiou Na mol

847

Príbeh štyroch starších dám, ktoré svoju samotu a nudu zapíjajú nejedným pohárikom alkoholu, otvorí novú sezónu Divadla Aréna. Divadlo ležiace na petržalskom brehu Dunaja na titul s výstižným názvom Na mol pozýva najbližšie 11. októbra. V najnovšej hre od dua dánskych autorov Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova pod názvom Druk, v slovenskom preklade Na mol, stvárnia ženské postavy, netradične, iba muži. Pod režisérskou taktovkou Juraja Bielika si Hedvigu zahrá Gregor Hološka, Irmu stvárni Peter Trník, Marion bude Ján Jackuliak a Constance Ondrej Antálek. Matúša Kvietika si diváci pozrú ako Jacoba. Agentúru SITA o tom informoval Ján Lukáč z marketing a PR Divadla Aréna. Na mol je po premiére

Komédia publikum zavedie do bytu veľkomesta. Odhalí, čo robia udržiavané a perfektne nalíčené dámy v pokročilom veku, ktorým zomreli či utiekli manželia a ich deti sú dávno preč z domu. Oddávajú sa predovšetkým alkoholu – rozprávajú sa, zabávajú, tancujú, spievajú. To sa deje, až kým do bytu nevtrhne syn jednej z nich a svojej matke dá podmienku – buď prestane piť, alebo nikdy viac neuvidí jeho ani svoje vnúčatá. Ako ďalej avizuje Aréna, hra Na mol slávi veľký úspech na európskych javiskách, naposledy na scéne viedenského Kammerspiele der Josefstadt. V Divadle Aréna mala mať premiéru už v júni, ale pre zdravotné problémy jedného z účinkujúcich sa premiéra presunula na október. Tak ako viaceré tituly repertoáru Divadla Aréna, aj hra Na mol bude netradičná. Divákov totiž prekvapí návratom ku koreňom divadelnej histórie, keď na javisku hrali ženy výlučne muži.

Dánski autori Vinterberg a Rukov sa podpísali aj pod hru Rodinná slávnosť, ktorú Aréna uviedla v roku 2006 v réžii Martina Čičváka s Jurajom Kukurom v hlavnej úlohe. Thomas Vinterberg (1969) je dánsky filmový režisér a scenárista, ktorý spolu s Larsom von Trierom založili hnutie Dogma 95. K najznámejším Vinterbergovým dielam patria filmy Rodinná slávnosť (Festen, 1998), Za všetko môže láska (It s all about Love, 2003), Submarino (2010), Hon (Jagten, 2012) a Komúna (Kollektivet, 2016). Mogens Rukov (1943 – 2015) bol popredný dánsky scenárista, ktorý sa radí medzi legendy dejín súčasného dánskeho filmu. Ovplyvnil viacerých významných režisérov a dramaturgov, najmä generáciu 90. rokov, ktorej najzvučnejšie mená sa spájajú s filmárskym hnutím Dogma 95, ako sú Lars von Trier, Lone Scherfig, Susanne Bier, Per Fly, Thomas Vinterberg, Ole Christian Madsen, Pernille Fischer Kristensen a iní. Získal viacero domácich a medzinárodných ocenení, dodalo Divadlo Aréna v tlačovej správe k prvej premiére sezóny 2019/ 2020.