Art Film Fest ponúkne zmes filmových žánrov

629

Ako informuje agentúra SITA, 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa uskutoční 14.-22. júna v Košiciach, ponúkne tentoraz viacero snímok, pre ktoré je príznačná fúzia rôznych filmových žánrov.

Tradičná programová sekcia Láska a anarchia mapujúca aktuálne trendy nezávislej kinematografie a hľadajúca tentoraz odpoveď na otázku, akými spôsobmi môže umenie spracúvať dáta reality, tak prinesie napríklad snímku Nikdy nezostarnú (2018) Petra Jacksona. Známy režisér previedol zábery z vojny do farebnej škály a ozvučil ich, čím vzniklo dielo originálnym spôsobom zobrazujúce prvú svetovú vojnu s jej strašnými, krutými, ale aj komickými súvislosťami.

Takmer štvorhodinový muzikálový film Obdobie diabla (2018) režiséra Lava Diaza rozpovie zas napínavú partizánsku historku z filipínskej džungle z konca sedemdesiatych rokov. Realistický obraz a dôraz na autenticitu pritom v divákoch a diváčkach vytvorí dojem, že ide skôr o hru s konvenciami než o štandardnú hudobno-tanečnú zábavu.

Žánrový mix ponúkne aj iránsky antiutopistický detektívny horor Invázia (2017) režiséra Shahrama Mokriho o rekonštrukcii záhadného zločinu na športovom štadióne. Tajomno, absurdné postavičky policajtov, nekonečné dialógy, všadeprítomný dym, hmlu i retrospektívy pritom Mokri nakrútil len v jedinom zábere, čím nabúral zaužívané tvorivé postupy.

Zaujímavé žánrové prepojenia ponúkne aj sekcia Nočná prehliadka, v rámci ktorej si diváci a diváčky budú môcť vychutnať napríklad westernový horor Vietor (2018) Emmy Tammi. Celovečerný debut americkej režisérky zavedie divákov a diváčky do polovice 19. storočia. Lizzy s manželom žije uprostred nehostinnej prérie a kým manžel kvôli práci často odchádza z domu, Lizzy v samote podľahne dojmu, že sa v prérii za dverami skrýva neopísateľné zlo.

Jednu z festivalových nocí osvieži novozélandský film Mega Time Squad (2018) režiséra Tima van Dammena. Snímka je excentrickým mixom sci-fi, bláznivej komédie a zlodejského príbehu. Prefíkaný zlodejíček John natrafí na prastarý čínsky časostroj, s ktorého pomocou chce zorganizovať veľkú lúpež a získať ruku dcéry miestneho mafiánskeho bossa.

Priestor v sekcii Nočná prehliadka dostane napokon aj muzikál. Bollywoodsky hit Gully (2019) režisérky Zoye Akhtar rozpovie príbeh mladíka Murada, pre ktorého sa stretnutie so známym rapperom stane podnetom, aby začal nasledovať hlas svojho srdca.

Agentúru SITA o tom informoval PR manažér festivalu Peter Gašparík.