Bienále ilustrácií Bratislava 2019 otvorilo bohatú náruč  

768

„Ak my nemôžeme ísť do sveta, pozvime svet k nám,“ odznelo pred viac ako polstoročím z úst JUDr. Dušana Rolla, jedného zo zakladateľov dnes už legendárnej medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava. Stalo sa a svet dnes pozná Bienále ako veľkolepé medzinárodné podujatie, ktoré sa stalo synonymom Slovenska vo svete.

Ako nás informovala tlačová tajomníčka podujatia Janka Motyčková, Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) vstupuje do svojho 27. ročníka a prináša niekoľko významných noviniek. Tou najväčšou je zmena miesta a termínu konania. BIB sa po 52 rokoch svojej existencie bude konať v novom reprezentatívnom priestore – na 2. poschodí obrazárne Bratislavského hradu. „Rozloha otvorenej výstavnej plochy umožňuje po prvýkrát inštalovať celú výstavu na spoločnom poschodí, v slede logicky priestorovo za sebou. To umožní návštevníkov ľahko a prehľadne sa orientovať,“ hovorí generálna komisárka a predsedníčka generálneho komitétu BIB Zuzana Jarošová a dodáva: „Asi to nie je náhoda, že Zlaté jablko, symbol BIB vo viac ako 100 štátoch sveta všetkých svetadielov, má vo svojom vnútri umiestnenú maketu Bratislavského hradu už od počiatku.“ Organizátori veria, že BIB takto vstupuje symbolicky do ďalšieho obdobia svojej existencie. Zmenil sa aj termín konania podujatia – potrvá od 25. októbra 2019 až do prvej januárovej nedele, 5. januára 2020. Kto si teda nestihne pozrieť výstavu počas hektických pracovných dní, má ešte šancu počas adventu alebo vianočných sviatkov.

Slávnostné otvorenie 27. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava sa konalo 25. októbra 2019 v historickej budove Slovenského národného divadla. Tu sa verejnosť dozvedela mená nových laureátov prestížnych cien, ktoré udelila medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry. Bude medzi nimi viacero zvučných mien, okrem iných aj aktuálna ilustrátorská hviezda – Igor Olejnikov, ktorý minulý rok získal najprestížnejšie medzinárodné ocenenie v oblasti ilustrácie – Cenu H. Ch. Andersena.

GRAND PRIX BIB 2019 získal Hassan Moosavi z Iránu, udelených bolo päť Zlatých jabĺk BIB 2019 a taký istý počet Plakiet BIB 2019 Cena detskej poroty patrí ilustrátorovi Svetozárovi Košickému. Aj Poštová banka udeľuje  Cenu Poštovej banky žijúcemu slovenskému ilustrátorovi za originálny a mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby na Slovensku. Tentoraz odborná porota udelila titul výtvarníkovi Miroslavovi Cipárovi. Cenu primátora mesta Bratislava ďalšia odborná porota udelila Borisovi  Šimovi.

Okrem tradičnej súťažnej časti výstavy, na ktorej návštevníci uvidia viac ako 3000 ilustrácií od 416 ilustrátorov zo 47 krajín sveta a takmer 600 kníh, budú môcť návštevníci vidieť na Bratislavskom hrade v Čestnej sále aj nesúťažnú časť BIB 2019, ktorá predstaví držiteľov Ceny H. Ch. Andersena 2018: za ilustrácie ruského ilustrátora Igora Olejnikova a za literatúru japonskú spisovateľku Eiko Kadono. Jee tu aj výstava originálov ilustrácií držiteľa Grand Prix BIB 2017, holandského ilustrátora Ludwiga Volbedu a kolekcia víťazných ilustrácií z Medzinárodnej súťaže ilustrácií Nami Concours z Južnej Kórei. Výstava významného nežijúceho slovenského ilustrátora predstaví tvorbu Jána Lebiša. V priestore Západnej terasy Bratislavského hradu je pod názvom KUK inštalovaná výstava domácich ilustrátorov, ktorí získali neštatutárne ceny BIB 2017 – Petra Uchnára (Cena detskej poroty BIB 2017), Dušana Kállaya (Cena Poštovej banky 2017 za mimoriadny prínos do ilustračnej tvorby a Svetozára Košického (Cena primátora Bratislavy).

Bienále okrem výstav na Bratislavskom hrade usporadúva aj sprievodné výstavy v jednotlivých zahraničných kultúrnych inštitútoch a v bratislavských galériách. Jedna z nich sa uskutoční aj v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti, a to výstava originálov ilustrácií zo zbierok JUDr. Dušana Rolla pod názvom Očami spomienok.

Ďalšie sprievodné výstavy:

Bulharské kultúrne stredisko, Jesenského 7

Iná kniha

Umelecké knihy unikáty, knihy objekty, umelecké knihy inštalácie.
Termín: 1. 10. – 1. 11. 2019

Poľský inštitút v Bratislave, nám. SNP 27

Nielen pre deti

Ola Woldańska-Płocińska ilustrácie a plagáty.
Termín: 4. 10. – 25. 10. 2019

Kalab, Zámocká 5, Bratislava

Hraško na krídlach Babku
Termín: 26. 10. – 31. 11. 2019

Návštevníci všetkých vekových kategórií, no najmä deti a mládež, sa môžu tešiť v rámci BIB na celý rad podujatí: interaktívne sprievody výstavou, tvorivé dielne, besedy s tvorcami, ilustrátormi, a spisovateľmi, filmové a divadelné predstavenia či inscenované čítania pre najmenšie deti od 3 rokov. A keďže aj BIB kráča s dobou, otvára vitríny. Presnejšie povedané, vystavené knihy, ktoré sa doteraz ukrývali vo vitrínach, si návštevníci budú môcť chytiť a zalistovať si v nich v knižnici, ktorá bude príjemnou zónou oddychu a relaxu.

Neodmysliteľnou súčasťou BIB určenou odbornej verejnosti je Medzinárodné sympózium BIB, tentokrát na tému Kult originálu ilustrácie vo svete digitálnej techniky, ako aj Medzinárodný BIB – UNESCO Workshop Albína Brunovského. V rámci BIB sa uskutočnia aj dve konferencie na tému čítania, ktoré organizuje slovenský IBBY inštitút pôsobiaci pri Bibiane. Na nich sa môžu návštevníci – učitelia, knihovníci, ale i rodičia a laická verejnosť dozvedieť veľa o téme čítania aj z pohľadu renomovaných zahraničných odborníkov.