Blatnica – 100 rokov na filmovej mape 

359

Pri príležitosti storočnice vzniku slovenskej kinematografie sa 27. – 29. augusta 2021 uskutoční podujatie s názvom Blatnica – 100 rokov na filmovej mape. Akciu organizuje Obec Blatnica a Slovenský filmový ústav v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom. Konať sa bude v areáli Prónayovského kaštieľa, ktorý má neodmysliteľnú spojitosť s prvým slovenským hraným filmom. Zaujímavý program pre všetky vekové kategórie zahŕňa aj slávnostnú premiéru filmového dokumentu o Blatnici, uvedenie knižnej monografie Keď sa povie Blatnica… a vernisáž výstavy, ktorá osvetľuje význam tejto turčianskej obce v dejinách jubilujúcej slovenskej kinematografie.

Slovo má spoluorganizátor podujatia, kultúrny organizátor a tiež znalec slovenskej kinematografie Peter Cabadaj:” Malebná dedinka Blatnica, perla Veľkej Fatry, je vstupnou bránou do úchvatnej Blatnickej a Gaderskej doliny. Neďaleký pôvodne gotický Blatnický hrad figuruje v mnohých povestiach, rozprávkach a iných textoch. Do histórie sa obec zapísala unikátnymi archeologickými nálezmi – významnými aj v európskom meradle. Nie náhodou má Blatnica medzi archeológmi povesť „slovenskej Tróje“.

Za všetky objavy spomenieme popri strieborných keltských minciach aspoň legendárny blatnický meč, ktorý možno datovať do čias Vikingov. Starobylé  blatnické domy s klenutými bránami a murovanými sýpkami z 19. storočia sú nielen ukážkou pozoruhodnej ľudovej architektúry, ale i pamiatkou na jedinečný fenomén turčianskeho olejkárstva a šafraníctva, ktorý mal silný medzinárodný rozmer. Dôležitú úlohu zohrala Blatnica aj počas Slovenského národného povstania (1944). Obec je miestom narodenia, respektíve účinkovania výrazných osobností, ktoré sa nezmazateľnými literami zapísali do slovenských dejín. Vďaka čarokrásnej prírodnej scenérii bola v minulosti tiež obľúbenou filmárskou lokalitou. Bratia Daniel a Jaroslav Siakeľovci nakrútili pred sto rokmi v rodnej Blatnici náš prvý hraný film Jánošík (1921). Týmto skvostným dielom sa Slovensko zaradilo medzi desať krajín sveta, kde v nemej ére kinematografie vznikol dlhometrážny filmový titul.”