Bohatý júlový program v letnej čitárni

744

Mestská knižnica Bratislava pozýva v júli na akcie v letnej čitárni na Klariskej v rámci Kultúrneho leta 2019. Ako nás informovala Zuzana Liptáková z knižnice, projekty Čítajme slovenskú literatúru a Litera-túrou k zážitkom realizujú za účelom propagácie a podpory domácej tvorby. Oba, zamerané na podporu a propagáciu domácej tvorby, prezentáciu nových kníh za účasti autorov a na propagáciu literatúry a knižnej kultúry v rôznych formách, s presahom do rôznych vzdelávacích a umeleckých oblastí z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vstupy na všetky zdarma.

8. 7. pondelok, 18. hodina                                                                                             Eva Umlauf: Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči                                         Účinkujú: Eva Umlauf a Juraj Šebesta                                                                            Autorka rozpráva príbeh ženy, ktorá sa v roku 1942, päť dní pred Vianocami, narodila v židovskom pracovnom tábore v Novákoch. Eva Umlauf patrí medzi najmladších, ktorí majú na svojom predlaktí vytetované osvienčimské číslo. Verili, že po vojne začnú normálny život, no už o pár rokov sa ich dotkla totalitná (i antisemitská) ruka komunistického Československa. Kniha je žalujúcim prstom, ktorý ukazuje na najtemnejšie zákutia našej modernej histórie.

9.7. utorok, 18. hodina
Poézia v letnej čitárni
Účinkujú: poetky M. Ábelová a S. Dolníková, moderuje Erik Ondrejička
Mirka Ábelová: Večný pocit nedele
Súčasný, bezprostredný jazyk, ktorý žije okolo nás v ústach ľudí, v prípade novej zbierky v ústach čerstvých matiek. Zbierka je členená na tri časti: 1. o (ne)plodnosti a smrti, 2. tehotenstvo v týždňoch, 3. večný pocit nedele počas materskej.
Simona Dolníková: Polychromatické jablko
Básnický debut rozdelený do 4 tematických cyklov s názvami: Leto v pôrodnici, Jeseň v tieni drôtu, 180 stupňové leto a Prvé svätenie jari. Polychromatické jablko svieti všetkými farbami pokušení a po odtrhnutí vyháňa do všetkých sfér života. Náhľad do myšlienok mladého človeka narodeného do mašinérie nového storočia, ktorý hľadá spôsob, ako sa stať človekom.

15. 7. pondelok, 17. hodina
Karel Klatt: Květ se větrem uklání včelám
Účinkujú: autor Karel Klatt, moderuje editor zbierky Štefan Cifra                                  Prezentácia zbierky poézie českého básnika, rodáka z Bohumína, ktorý žije ako občan SR aj s rodinou vyše 40 rokov v Bratislave. Zbierka vyšla v rodnom jazyku básnika s doslovom slovenského básnika Jána Tazberíka a českej poetky Lydie Romanskej. Klatt prináša subtílnu poéziu s nezameniteľným rukopisom, pre ktorú je príznačná melodickosť verša a originálna metafora na prírodné i civilizačné motívy. Výnimočnou hodnotou jeho básní je prenikavá empatia, prítomná v témach návratov k mestám v rodnom kraji, ktoré miluje napriek dlhoročnému odlúčeniu, a v témach smrti, vedomia starnutia, rekapitulácie života, prežívania straty spriaznených ľudí.

  1. 7. streda, 18. hodina                                                                                                  Soňa Horňáková: Medzi mnou a mnou                                                                Účinkujú:  Soňa Horňáková, Peter Janků – obaja spev a gitara, v tejto diskusii tiež ako autorka a moderátor. Výber z básní, epigramov, obrázkov a textov piesní významnej slovenskej speváčky, skladateľky, textárky, gitaristky a hudobnej publicistky. Touto knihou predstavujeme autorku ako všestrannú umelkyňu. Súčasťou každej knihy je kompilačné CD, ktorého výber urobila sama autorka.
  2. 7. streda 17. hodina
    Štyri dámy, jeden pán. Pásmo poézie a hudby, v ktorom predstavia svoju tvorbu členovia a priaznivci Združenia internetových autorov Pars Artem: Michaela Orsi (Česká republika), Dana Janebová Slovensko), Jana Kuricová (Slovensko), Beáta Vargová – Kuracinová (Slovensko). Moderuje Ondrej Kalamár. Organizuje Pars Artem

23.7. utorok, 18. hodina
Finalisti Anasoft litera 2019
Účinkujú: Vanda Rozenbergová, Juraj Kováčik, moderátorka Zuzana Belková
Vanda Rozenbergová: Tri smrtky sa plavia
Osemročnú Karolu adoptuje nová rodina. Rastie, dospieva a snaží sa vysporiadať s minulosťou, novými vzťahmi, neoliberálnymi susedmi i vlastným temperamentom. Po tragédiách, ktoré sa jej zdanlivo nedotknú, prechádza katarziou. A to očistenie nie je bez obetí.
Juraj Kováčik: V panoramatickom kine 
Poviedky o láske a smrti sa odohrávajú v rôznych časoch a krajinách Európy. Tento pestrý kaleidoskop postáv a prostredí autor podáva až s filmovou plastickosťou. Jednotlivé obrazy sú spojené do celku súvislosťami, ktoré sa vynárajú postupne a ústia do prekvapivých, občas aj fatálnych následkov.
Hudba: Velvet Case (Júlia Kozáková – spev, Peter Kunzo – klavír)

24.7. streda, 18. hodina
Soňa Bulbeck Lučinová: Púštne srdce
Účinkuje autorka kníh Ženy z Rijádu, Púšť pod oknom, Vraždy v Arábii…
Príbeh Slovenky žijúcej v Rijáde – v srdci nekonečnej arabskej púšte, kde
z takmer sedem miliónov obyvateľov je Slovákov možno tak päťdesiat. Život v inej kultúre očami autorky.

29.7. pondelok, 18. hodina                                                                                              Literárny kvíz s Dadom Nagyom
Vaše vedomosti o knihách si môžete otestovať s promotérom dobrej literatúry Dadom Nagyom. Nemusíte mať všetko prečítané, aby ste uspeli, určite sa však o knihách veľa dozviete. Úryvky z kníh, veľa zábavy a ceny pre víťazov!

30.7. utorok, 18. hodina
Bratislava v literatúre
Účinkujú autori T. Berka, J. M. Bahna, I. Szabó, moderáter Dado Nagy
Tomáš Berka, Ján M. Bahna: Vily na Slavíne
Na malom priestore v okolí Slavína tu v posledných desaťročiach dominujú moderné vily s často nevšednou architektúrou. Autori objavili množstvo nových materiálov, fotografií a ďalších príbehov a informácií o vilách, ich majiteľoch a obyvateľoch a histórii tejto lokality.
Ivan Szabó: Významné osobnosti Prešporka
V minulosti bola Bratislava, respektíve Prešporok, multikultúrnym mestom. Domov či prácu tu našli mnohí učenci, lekári či umelci. Mená niektorých prežívajú v Bratislave dodnes v názvoch ulíc či oblastí.

Foto: archív V SSS