Bohatý program Stredoslovenskej galérie vo Vile Dominika Skuteckého

617

Ako informuje Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, festivalový program vo Vile Dominika Skuteckého od augusta do septembra 2019 je veľmi bohatý a pestrý. Veď ponúka koncerty, filmy, divadlo, piknik v záhrade spojený s čítaním pre deti, prednášku reštaurátora a vernisáž výstavy. Ďalší program festivalu bude prebiehať v budovách Bethlenovho domu a Pretória. Vstup na všetky podujatia je voľný.

Už 7. 8. o 19. hodine bude koncert v záhrade. Michaela Turcerová (saxofóny) a Štefan Szabó (gitary) a ich spoločný rozhovor na rôzne témy. Svieža hudba dua Michaely Turčerovej a Štefana Szabóa je postavená nielen na ich solídnych hráčskych základoch, ale najmä na skladateľskej invencii. Ich koncept ignoruje žánrové škatuľky a tak trochu skostnatenú jazzovú formu.

V ten istý deň o 20,30 hodine program pokračuje premietaním filmu Nikdy neodvracaj zrak. Je to historická strhujúca dráma o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti sa odohráva na pozadí troch ér nemeckej histórie. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, životom a dielom významného nemeckého maliara Gerharda Richtera. Preklenuje tri éry nemeckej histórie, v rámci ktorých maliar Kurt Bartnert prežil svoje detstvo v nacistickom Nemecku, vyrastal v komunistickom Východnom Nemecku a svoj umelecký vývoj zavŕšil v Západnom Nemecku.

Program, pravdaže, bude pokračovať aj ďalšími podujatiami, na ktoré budeme poyývať formou rozšírených aktualizovaných pozvánok, pribudne aj pôvodná reportáž.

Foto: archív Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici