Capalest spojí slovenskú a francúzsku poéziu

731

Literárne mosty medzi slovenskou a frankofónnou kultúrou po roku opäť prinesie festival Capalest. V poradí 17. ročník frankofónneho festivalu poézie sa uskutoční od štvrtka 15. augusta do soboty 17. augusta v Banskej Štiavnici. Tento rok je jeho hlavnou témou súčasná belgická poézia. Osobne ju v historickom banskom meste predstavia oceňovaní frankofónni belgickí básnici Werner Lambersy, Yves Namur, William Cliff a Colette Nys-Mazure. Agentúru SITA o tom informoval Marek Vadas z Literárneho informačného centra, ktoré festival spoluorganizuje. Capalest od nedele predznamenávajú koncerty, zatiaľ sa uskutočnili v Kremnici a vo Zvolene, dnes je na rade Banská Bystrica a v stredu Banská Štiavnica.

Partnermi zahraničných hostí budú zástupcovia domácej poetickej scény Mária Ferenčuhová, Juliana Sokolová, Katarína Kucbelová, Michal Tallo, Ladislav Lipcsei, Dana Podracká a Eva Tomkuliaková. Prídu tiež prekladateľka Silvia Majerská a štiavnickí autori Rút Licherová, Anton Hykisch a Andrea Kočalková. Ako v úvodnom slove k tohtoročnému Capalestu konštatoval umelecký riaditeľ festivalu, francúzsky herec a režisér Michel de Maulne, pri výbere slovenských literátov „sa inšpirovali antológiou súčasnej slovenskej poézie, ktorá vyšla v gréčtine a zaujímavo ju zostavila poetka a prekladateľka Mária Ferenčuhová“.

Všetci účinkujúci literáti sa predstavia na úvodnom podujatí Capalestu v programe Babylon jazykov vo štvrtok o 15. hodine. Štvrtkový program tiež prinesie autorské čítania belgického básnika Wernera Lambersyho a slovenskej poetky Márie Ferenčuhovej a večerné pásmo venované Lambersyho poézii. Na piatkové doobedie je naplánovaný prekladateľský seminár. Poobedňajší program sa o 15. hodine začne autorským čítaním Michala Talla, Dany Podrackej a Evy Tomkuliakovej. Nasledujúci program priblíži dielo belgického básnika a lekára, nositeľa Ceny Stéphana Mallarmého Yvesa Namura, slovenskej poetky Kataríny Kucbelovej a ponúkne literárnu poctu Albertovi Marenčinovi.

Štiavnickí autori Rút Lichnerová, Anton Hykisch a Andrea Kočalková v sobotu od 10,30 hodiny pripomenú bohatú históriu svojho mesta, ktorá inšpiruje nielen literátov. Na autorské čítania o 15. a 17. hodine pozvú záujemcov Colette Nys-Mazure, Ladislav Lipcsei, William Cliff a Juliana Sokolová. Program vyvrcholí o 19, 30 hodine inscenovaným čítaním z tvorby Williama Cliffa. Program venovaný dielu významného belgického básnika, ovenčeného mnohými cenami, okrem iného aj Goncourtovou cenou za súborné dielo pripravil a bude v ňom aj účinkovať umelecký riaditeľ festivalu Michel de Maulne.

Festival Capalest vznikol v roku 2003 s cieľom vytvoriť most medzi Parížom a frankofónnymi básnikmi strednej a východnej Európy. Jeho vznik iniciovala spoločnosť divadla, poézie a hudby L’ Athanor a Asociácia Cap a l´Est (Cesta na východ). Festival organizuje občianske združenie Capalest. Spoluorganizátorom festivalu, najmä autorských čítaní, je Literárne informačné centrum Bratislava. Viac podrobností a celý program je na webstránke festivalu https://www.capalest.com/.