Ceny Slovenských pohľadov za rok 2018

863

V Zičiho paláci v Bratislave si prevzalo 4. decembra 2018 šesť literárnych osobností Ceny Slovenských pohľadov (SP) za rok 2018. V kategórii próza získal cenu Miroslav Danaj, v kategórii Poézia Zlata Matláková a za literárnu kritiku a históriu Dalimír Hajko. „V našej literatúre je len zopár špičkových autorov, ktorí sa venujú písaniu takého náročného a súčasne spoločensky prospešného prozaického žánru, akým sú aforizmy, epigramy a sentencie.

Miroslav Danaj k takým odvážlivcom patrí. Verše Zlaty Matlákovej, tak ako aj poetka sama, inklinujú k výtvarnému umeniu. A Dalimír Hajko vo svojej tvorbe precízne analyzuje mnohovrstevné problémy vzťahu človeka k vonkajším kultúrnospoločenským pohybom u nás i vo svete,“ uviedol prvú trojicu ocenených literátov zástupca šéfredaktora SP Štefan Haviar.

V eseji a publicistike ocenili Gabrielu Rothmayerovú a v kategórii preklad Ingrid Skalickú. Cenu za celoživotné dielo udelili Milanovi Zelinkovi. „Tvorba Gabriely Rothmayerovej je priamočiaro úprimná, obohatená sviežim jazykom a humorno-satirickou metaforou. Redakčná a korektorská práca Ingrid Skalickej patrí svojou profesionalitou a precíznosťou k tomu najlepšiemu v danej problematike na Slovensku. A v tvorbe Milana Zelinku máme príležitosť stretnúť sa s vynikajúcim rozprávačom, ktorý sa nevídanou ľahkosťou dokáže vnoriť do zložitosti ľudskej duše a komplikovaných vzťahov,“ dodal Haviar.

IÚ MS