Cinematik prinesie aj sekciu Free Zone

571

Medzinárodný filmový festival Cinematik, ktorého štrnásty ročník sa uskutoční od 10. do 15. septembra na viacerých miestach v Piešťanoch, ponúkne tentoraz aj programovú sekciu Free Zone. V rámci nej premietnu podľa slov organizátorov filmy odolávajúce akýmkoľvek žánrovým a ideovým škatuľkám.

Dokumentárne filmy v sekcii zastúpia oceňovaná americko-britská snímka Traja blízki neznámi (2018) režiséra a scenáristu Tima Wardleyho, cinematický výlet do európskych lesov Príbeh lesa (2015) Jacquesa Perrina a Jacquesa Cluzauda či aktuálna domáca snímka Neverili SME (2019), ktorá autenticky zachytáva, ako vyzerala návšteva zanietených konšpirátorov v redakcii jedného z najväčších slovenských denníkov. Projekcia tretieho zo spomínaných filmov sa uskutoční v priestoroch piešťanskej Starej elektrárne. Na rovnakom mieste uvedú aj post-apokalyptickú minisériu Škvrna (2019) Petra Bebjaka či kultový horor Piatok trinásteho (1980) Seana S. Cunninghama. Okrem toho sa festival bude tento rok odohrávať aj v industriálnych priestoroch nového kultúrneho centra Arta v budove niekdajšieho Figara. Tam si diváci a diváčky budú môcť pozrieť notoricky známu bankovú drámu Psie popoludnie (1975) Sidneyho Lumeta.

Sekcia Free Zone prinesie tiež oscarové filmy Zelená kniha (2018) Petra Farrellyho či BlacKkKlansman (2018) Spikea Leeho. Príjemný americký mainstream prinesú snímky Deväťdesiate (2019) Jonaha Hilla či Vo veľkom štýle (2017) Zacha Braffa. Špičku európskeho filmového umenia budú zas reprezentovať dráma Kursk (2019) Thomasa Vinterberga, mysteriózny švédsko-americký horor Slnovrat (2019) Ariho Astera, kostýmová historická dráma z prostredia monarchie Mária, kráľovná škótska (2018) režisérky Josie Rourke alebo anti-materialistická nemecká komédia 100 vecí (2018) Floriana Davida Fitza.

Dokopy sa návštevníci a návštevníčky festivalu môžu tento rok tešiť až na 96 atraktívnych filmových titulov v desiatich programových sekciách. Osemdesiatpäť snímok z programu Cinematiku bude celovečerných, pričom 62 z nich dosiaľ nie je zaradených do slovenskej kinodistribúcie. V exkluzívnej slovenskej premiére festival uvedie 40 filmov, medzi nimi aj otvárací film podujatia Where’d You Go, Bernadette (2019) Richarda Linklatera s oscarovou Cate Blanchett.

Okrem návštev jednotlivých projekcií budú môcť návštevníci a návštevníčky festivalu zároveň načerpať zážitky a poznatky na viacerých stretnutiach, workshopoch či v rámci networkingu pre samotných filmárov. Ani tento rok nebude na festivale núdza o zaujímavých hostí. Na Cinematik zavítajú portugalský filmár Joao Pedro Rodrigues, katalánsky režisér Alberto Sciamma, švajčiarsky dokumentarista Mischa Hedinger, kolumbijský dokumentarista Manuel Correa a ďalší.