Cinematik prinesie tento rok spolu 96 filmov

599

Medzinárodný filmový festival Cinematik prinesie tento rok divákom a diváčkam spolu 96 filmov, z toho 85 dlhometrážnych a 11 stredo- a krátkometrážnych, rozdelených do dvoch súťažných a ôsmich nesúťažných sekcií.

V súťažnej sekcii Meeting Point Europe sa bude o priazeň uchádzať 10 filmov, medzi nimi napríklad aj autobiografická dráma britskej filmárky The Souvenir Joanny Hogg, snímka Špinavý Boh holandskej autorky Sache Polak, francúzska mysteriózna dráma Zombi Child Bertranda Bonella či film Z milosti Božej Francoisa Ozona, ktorý nekompromisne odkrýva ohavný prípad zneužívania detí katolíckym kňazom vo francúzskom Lyone.

Súťažná sekcia Cinematik.doc prinesie okrem iných napríklad dokumentárny film Skutok sa stal Barbory Berezňákovej. “V tomto prípade pôjde o festivalovú premiéru. Film Barbory Berezňákovej je o niečom, čo ešte stále traumatizuje a stigmatizuje slovenskú spoločnosť, ide o príbeh únosu Michala Kováča ml. a vraždy Róberta Remiáša, ktoré sa odohrali v 90. rokoch za vlády Vladimíra Mečiara. Hlavným protagonistom snímky je Oskar Fegyveres, svedok, ktorý prvý povedal, kto to urobil, kto za tým stál a bol kvôli tomu nútený na dlhé roky zo Slovenska odísť, pričom teraz na Slovensku žije. Snímka je zaujímavá aj ako konfrontácia medzi tým, čo sa stalo, a dneškom, pretože, ako všetci dobre vieme, tento zločin ešte nebol celkom potrestaný,“ uviedol pre agentúru SITA umelecký riaditeľ festivalu Vladimír Štric, ktorý je zároveň zostavovateľom sekcie Nádej.

“V tejto sekcii je desať veľmi dobrých filmov, som rád, že tam všetky mám, napriek tomu, že niektoré z nich na prvý pohľad tú nádej v sebe až tak neobsahujú. Určite som rád, že tam mám otvárací film Kam si zmizla, Bernadette režiséra Richarda Linklatera a tiež film, ktorým festival uzavrieme, Late Night indicko-americkej režisérky a autorky Nishy Ganatra. A som rád, že tam mám niekoľko filmov, ktoré bolo trochu komplikovanejšie zohnať, ale podarilo sa nám to. Jedným z nich je film Mr. Jones Agniezsky Holland, ktorý rozpráva príbeh waleského novinára Garetha Jonesa. Táto snímka bola po prvý raz uvedená v Berlíne, kde získala veľkú pozornosť. Podľa mňa je to veľmi dôležitý a zásadný film, najmä pre dnešnú mladú generáciu, pretože dosť výrazným spôsobom demaskuje komunistický režim, ktorý začína byť pre niektorých ľudí opäť celkom atraktívny. A teším sa, že tam mám Wernera Herzoga a jeho posledný film Family Romance, ktorý bol celý nakrútený za veľmi krátky čas, s malým rozpočtom a je to výborný, veľmi zábavný film o chlapíkovi, ktorý sa živí tým, že robí náhradného člena rodiny,“ priblížil Štric.

Veľkej pozornosti sa tento rok na Cinematiku bude tešiť portugalská kinematografia. “Portugalské sekcie máme dve, jedna sa volá Portugalsko pod lupou, v ktorej predstavíme portugalskú kinematografiu posledného obdobia, posledných piatich, šiestich rokov. Túto sekciu pre nás zostavoval náš portugalský kolega Rui Pedro Tendinha, novinár a v poslednom čase aj autor. Našim cieľom je divákom a diváčkam komplexne predstaviť portugalskú kinematografiu. Budú tam rôzne filmy rôznych žánrov, filmy zo súčasného Portugalska, Lisabonu, portréty mladých rodín, či historické filmy, ku ktorým prídu i hostia,“ ozrejmil Štric.

Osobnú účasť na festivale potvrdil popri ďalších napríklad režisér a scenárista Joao Pedro Rodrigues. “Rodrigues je jedným z troch najzaujímavejších a najoceňovanejších portugalských autorov súčasnej doby a celkom sa nám podarila zákulisná diplomacia, pretože premietneme všetkých päť jeho celovečerných filmov. Podarilo sa nám aj to, že na festival príde aj so svojím partnerom a spoluautorom niekoľkých filmov a na slávnostnom odovzdávaní cien si preberie ocenenie Rešpekt,“ prezradil umelecký riaditeľ festivalu.

Novú sekciu Žiť znamená zabúdať vytvoril pre festival jeho programový koordinátor Tomáš Hudák. “Je to sekcia, v ktorej premietneme päť dokumentov a dva hrané filmy, aj keď experimentálne a na pomedzí dokumentu a hraného filmu. Pôjde o filmy o minulosti, ktorá by nemala byť zabudnutá – snímku African Mirror Mischa Hedingera, ktorý bude ďalším z hostí festivalu, dokument Waldheimov valčík filmárky Ruth Beckermann, kladúci si otázku, ako sa mohol muž s nacistickou minulosťou stať šéfom OSN, čo je zas trauma našich rakúskych kolegov, a premietneme tam aj film Bisbee ‘17 Roberta Greena, ktorý je zas rekonštrukciou kontroverznej deportácie skupiny protestujúcich baníkov do púšte v malom americkom mestečku,“ povedal Štric.

Sekciu Cesty slávy zostavil pre festival člen programového tímu a PR manažér festivalu Peter Konečný. “Cesty slávy je nová sekcia, ktorou sme chceli upozorniť na to, že máme na festivale filmy prezentujúce mimoriadne kvalitnú líniu svetovej kinematografie. Preto v nej akcentujeme napríklad vynikajúci film Stanleyho Kubricka Paths of Glory z 50. rokov a máme tam tiež tohtoročnú veľkú trojku – ocenenie z Cannes za najlepšiu réžiu, najlepší scenár a najlepší film. Cenu za najlepšiu réžiu získala novinka bratov Dardennovcov Mladý Ahmed, ocenenie za najlepší scenár si odniesol film Portrét ženy v plameňoch mladej režisérky Céline Sciamma, čo je úžasne napísaný film, naozaj vysoká škola scenáristiky. Tretí film, ktorý v sekcii uvedieme, Parazit kórejského režiséra Joon Ho Bonga, získal v Cannes Zlatú palmu a patril tam tento rok celkovo medzi tie najobľúbenejšie,“ vymenoval Konečný.

Z dlho očakávaných filmov na Cinematiku dostane priestor i snímka Daždivý deň v New Yorku Woodyho Allena. “Tento film mal pôvodne festival otvárať. Veľmi dlho sme uvažovali, ako to spraviť, nakoľko udalosti spojené s Woodym Allenom nás pomerne nepríjemne prekvapili. Napokon sme sa rozhodli, že film zaradíme do programu, ale nebude rovno otváracím filmom. Má predsa len vynikajúce herecké obsadenie, dva roky sa naň čakalo,“ uznal Konečný. “Chceme tým zároveň otvoriť tému, nakoľko je autor oddelený od svojho filmu a nakoľko je film možné uvádzať aj bez toho, že si uvedomujeme všetky možné problémy spojené s jeho autorom,“ poznamenal PR manažér festivalu.

Cinematik uvedie aj kultový horor Piatok trinásteho Seana S. Cunninghama z roku 1980. Popri ňom divákov a diváčky zamrazí i pri sledovaní seriálu Škvrna z dielne režiséra Martina Bebjaka. “Škvrna rozpráva postapokalyptický príbeh o tom, že vznikne istý typ choroby, ktorý vyhladí všetku dospelú populáciu. Na svete zostanú žiť iba deti, ktoré sami vytvoria istý kastový systém. Je to taká kombinácia Pána múch a katastrofického príbehu, čo by sa stalo, keby,“ popísal Konečný. “Sme veľmi radi, že Cinematik môže tento rok akcentovať aj veľmi kvalitnú domácu seriálovú tvorbu, o ktorej sa tak veľa nevie. Je veľa seriálov, ktoré sa môžu vyhnúť mainstreamovým médiám, a pritom ich robili veľkí režiséri, akým je aj Peter Bebjak,“ uzavrel.

Okrem pestrej palety filmov a stretnutí so zaujímavými hosťami festival ponúkne aj bohatý sprievodný program vrátane niekoľkých koncertov.