Danubiana vystavuje Židlického, Gažoviča a Meluzina

688

Retrospektívu fotografa Vladimíra Židlického predstavuje až do začiatku budúceho roka Danubiana. Zároveň s dielom významného českého umelca možno v bratislavskom múzeu moderného umenia na vodnom diele v Čunove spoznať aj tvorbu dvoch jubilantov, slovenských výtvarných umelcov Vladimíra Gažoviča a Dana Meluzina. Všetky výstavy sú pre záujemcov prístupné do 19. januára, každý deň okrem pondelka od 10. do 18. hodiny00. Agentúru SITA o tom informovala Veronika Polakovičová z Danubiana Meulensteen Art Museum.

Český fotograf Vladimír Židlický (1945, Hodonín) sa doma aj vo svete preslávil svojím osobitným autorským rukopisom, v ktorom využíva fotografické a maliarske postupy. Experimentuje s klasickými a historickými fotografickými technikami. Manipuluje s negatívmi a dotvára aj pozitív, teda konečný fotografický obraz. Vo svete digitálnej fotografie 21. storočia sa vracia k ferotypiám, teda k technike fotografie na železnom plechu z 2. polovice konca 19. storočia. „Židlického práce neprepadávajú do dekoratívnych polôh a pozorovateľa skôr znepokojujú,“ konštatuje v texte k výstave Retrospektíva v Danubiane jej kurátor Josef Moucha.

Ilustrátor, pedagóg, grafik Vladimír Gažovič (1939, Bratislava) rozvíja svoju originálnu tvorbu už od konca 60. rokov 20. storočia a preslávil sa ňou doma aj vo svete. „Jej novosťou je najmä technologické zdokonalenie práce s originálnou farebnou litografiou tlačenou z kameňa,” upozornila v texte k výstave jej kurátorka Nina Gažovičová. Do grafických diel vniesol aj maliarske princípy. Figúry v jeho dielach sú nositeľmi morálnych i etických hodnôt človeka. Vypovedajú o charaktere človeka, o konfliktoch dobra a zla.

Maliar Dan Meluzin (1974, Bratislava) býva označovaný ako pokračovateľ pop artu. Eva Trojanová, kurátorka jeho výstavy v Danubiane nazvanej Pozorovateľ však upozorňuje, že ide len o jeden z aspektom jeho tvorby. Meluzin sa zaujíma o svet médií, reklamy, celebrít, konzumu, o premeny kultúry a povrchné vnímanie spoločenských hodnôt.

Danubiana Meulensteen Art Museum ležiace necelých 20 kilometrov južne od Bratislavy založil holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Od roku 2000, keď múzeum otvorili, uviedlo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény, medzi iným tu vystavoval Karel Appel, Sam Francis, Miroslav Cipár, Markus Prachensky, Rudolf Sikora a ďalší. Jedinečná poloha múzea, jeho spojenie s okolitou prírodou a riekou Dunaj, poskytuje návštevníkom neopakovateľné pohľady nielen na vystavované výtvarné umenie. V priľahlom sochárskom parku môžu návštevníci vidieť diela viacerých osobností sochárstva zo Slovenska a zo sveta. Nová je aj promenáda na streche, na ktorej možno popri sochárskom umení obdivovať aj výhľad na Bratislavu a Dunaj. Viac informácií je na webstránke http://www.danubiana.sk.