December je čas adventu, pokoja, sviatkov a dobrých správ

451

Na Slovensku sa na slávenie Vianoc a narodenie Ježiša Krista pripravujeme mesiac vopred. Počas štyroch adventných nedieľ – prvá tohtoročná bola presne v prvý decembrový deň – zapaľujeme sviečky, ktoré symbolizujú očakávaný príchod jezuliatka. Z pohanských zvyklostí ostalo ozdobovanie príbytkov, ale aj – čuduj sa svet! – nakupovanie vianočných darčekov. Neodmysliteľnou súčasťou predvianočných zvykoslovia je potom aj 13. december, sviatok Lucie, patriaci k tzv. Stridžím dňom. Povery hovoria, že treba byť opatrný, pretože strigy môžete stretnúť naozaj. K Stridžím dňom patrí aj 30. november a 4. december, ktorý nás v tomto roku ešte len čaká. Na Ondreja sa veštilo z olova, na svätú Barboru zas vymetalo husacím krídlom z domov zlo. Rodiny postupne upratovali príbytky, vyrábali ozdoby, muži hľadali stromček…

To už trochu predznamenávame, predbiehame čas aj tohto decembra, ale prečo nie?! Rodiny postupne upratovali príbytky (ako aj dnes, pravdaže), vyrábali ozdoby, muži hľadali stromček. Voňali oriešky aj jabĺčka, v poryvoch vzduchu sa chveli slamené ozdôbky, pod stromčekom – často zaveseným na hrade stropu – nechýbal betlehem. Prakticky na celom Slovensku sa začínajú výstavy takýchto takpovediac duchovných artefaktov (na inom mieste nájdete pozvánku na výstavu ÚĽUV-u v Tatranskej Lomnici), ale aj iné. S postupujúcim časom smerom k Vianociam budú pribúdať podobné výstavy, koncerty, nové knihy…

Podobne bude rásť aj táto rubrika a pribúdať informácie v nej.

 

Vianočnú atmosféru približuje výstava papierových betlehemov

Širokú škálu papierových rozkladacích betlehemov zo súkromnej zbierky rodiny Platekovej z Detvy môžu obdivovať návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene (LDM). Ako agentúru SITA informovala vedúca LDM Petra Dzurmanová, pravú vianočnú atmosféru priblížia v múzeu aj ochutnávkou medu z Topoľčianok, ktorý je produktom štátneho podniku Lesy SR. Výstava Krása papierových Betlehemov bude v múzeu verejnosti prístupná do 6. januára.

Vystavená zbierka pozostáva zo 140 kusov priestorových kolorovaných betlehemov v rôznom stvárnení a veľkosti. „Pochádzajú od známych českých autorov ako sú Vojtech Kubašta, Iva Fukalová, Jan Kudláček, Milan Teslovič, Pavel Langans, Zdeněk Petira, Pavel Pecina a ďalších. Zbierku obohacujú aj skladacie betlehemy a priestorové pozdravy z Ameriky, Anglicka, Nemecka, Talianska, Ukrajiny a Japonska. Návštevníkov múzea určite zaujmú okrem vzácnych, aj vyše sto rokov starých kusov, tiež súčasné betlehemy, ktoré dokážu navodiť pravú atmosféru Vianoc v dnešných moderných domácnostiach,“ popísala vystavené predmety vedúca múzea. Pre deti z materských a základných škôl pripravili pracovníci múzea tvorivú dielničku, kde si po prehliadke výstavy v príjemnej atmosfére vyrobia vianočný pozdrav pre svojich najbližších.

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene je špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou v oblasti múzejnej dokumentácie lesníctva a drevárstva a zároveň dokumentuje i vývoj prírody a spoločnosti vo zvolenskom regióne. Vo svojich fondoch z lesníctva, drevárstva, mykológie, histórie, archeológie, numizmatiky a národopisu má vyše 46 000 predmetov. Je pokračovateľom Lesníckeho múzea v Bratislave, ktoré bolo súčasťou Zemědělského múzea (1927), a Mestského múzea vo Zvolene (1942). Od roku 1992 spája vo svojej činnosti poslanie oboch týchto historických a pamäťových inštitúcií. V roku 2008 sa múzeum stalo organizačnou súčasťou štátneho podniku LESY Slovenskej republiky.

Tradíciu betlehemov alebo jasličiek zaviedol svätý František z Assisi, zakladateľ rehole františkánov. Na Vianoce v roku 1223 pripravil v jaskyni v talianskom Grecciu jasle, do ktorých uložil živé dieťa. Vedľa stála Mária a Jozef, priviedli aj osla a vola. Napodobnením situácie opísanej v Biblii chcel František upozorniť spolubratov aj miestnych ľudí na maximálnu chudobu, v ktorej sa Boh rozhodol prísť na svet. V nasledujúcich rokoch si obyvatelia Greccia sami pripravovali živé aj umelé betlehemy a podľa Františkovho príkladu si rozdávali darčeky, aby napodobnili lásku Boha, ktorý sa nám sám dal ako dar. Tento zvyk sa neskôr rozšíril do všetkých krajín. Najhonosnejšie betlehemy sa stavali vo františkánskych a kapucínskych kostoloch a na ich výzdobe sa podieľali poprední umelci a vladári.

Na území dnešného Slovenska sa jasličky začali stavať od 13. storočia. Neskôr ich vystriedali gotické krídlové oltáre. Známe sú drevené reliéfy narodenia Krista z okruhu Majstra Pavla v kostole svätého Jakuba v Levoči, z Hlohovca alebo z kostola svätého Egídia v Bardejove, ktoré pochádzajú z prelomu 15. a 16. storočia. V období baroka sa v kostoloch stavali honosné betlehemy v životnej veľkosti. S postupným rastom počtu figúrok sa však ich rozmery zmenšovali. K svätej rodine pribúdali anjeli, traja králi, pastieri a ďalšie postavy aj zvieratá. Koncom 18. storočia vydal Jozef II. nariadenie, ktorým zakázal stavať v kostoloch betlehemy. Tento úradný zásah znamenal paradoxne masový rozkvet betlehemov, pretože ľudia ich v zjednodušenej podobe začali stavať doma. Keďže autormi domácich betlehemov boli neškolení rezbári, hovoríme o ľudových betlehemoch.

Nový rozkvet zaznamenali betlehemy po roku 1989. Ide o originálne diela, ktoré už nemožno zaradiť medzi ľudové betlehemy. Súčasnú líniu reprezentuje najmä monumentálne dielo Jozefa Pekaru, ktorého pohyblivý Slovenský betlehem je trvalo vystavený v Rajeckej Lesnej pri Žiline.

Živý betlehem navodí atmosféru sviatkov na hrade Modrý Kameň

Stane sa tak v sobotu 14. decembra. Predvianočnú atmosféru plnú tradícií, zábavy a romantiky sľubujú organizátori podujatia Vianoce na hrade, ktoré sa začne o 15. hodine. Ako pre agentúru SITA uviedla kultúrno–propagačná manažérka Slovenského národného múzea – Múzea bábkarských kultúr a hračiek Katarína Hanková Jančeková, na koči s koňmi sa privezie Mikuláš a po jeho príchode rozsvietia vianočný strom.

Pre najmenších pripravili organizátori predstavenie Dobrú chuť vlk v podaní profesionálneho Bábkového divadla Na rázcestí z Banskej Bystrice. „Dospelých zabavia ‘Tradičné koledy a kultúra Hontu v období Adventu’ so štipkou humoru, ktoré sme pripravili v spolupráci s Hontiansko – ipeľským osvetovým strediskom Veľký Krtíš,“ doplnila manažérka s tým, že pre majstrov pripravili aj tvorivú dielňu pod taktovkou Patrika Kozmu, ktorý vyrába neuveriteľné veci z dreva. Na predaj budú počas podujatia umelé aj živé vianočné stromčeky.

SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku aj v zahraničí. Hrad Modrý Kameň postavila v 13. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka svätej Anny pristavená v roku 1759. Rovnomenné mestečko pod hradom – Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.

Vianočná Detva sa začne trhmi a pokračovať bude jarmokom

Vianočná Detva v tomto roku odštartuje v utorok 10. decembra vianočnými trhmi pri fontáne pred Domom kultúry Andreja Sládkoviča. Ako mesto informuje na oficiálnej webovej stránke, trhy budú otvorené do piatka 13. decembra od 15. do 19. hodiny a oživí ich aj bohatý kultúrny program. V sobotu 14. decembra pokračuje vianočný program v Detve na Námestí SNP Vianočným jarmokom.

V rámci programu sa počas trhov už v utorok 10. decembra o 17. hodine predstavia spevácky zbor Superar a detské folklórne súbory Slniečko a Ratolesť z Detvy. V rovnakom čase v stredu 11. decembra si môžu záujemcovia pozrieť tanečné pásmo ZUŠ S. Stračinu v Detve, Crazy-rock a mládežnícky zbor Hosanna z Detvy. Vo štvrtok 12. decembra sa od 16. hodiny o kultúru postarajú víťazi speváckej súťaže Zlatý kľúčik 2019, DFS Podpoľanček a folklórne skupiny Detvani a Hájiček z Chrenovca – Brusna. V piatok 13. decembra bude patriť priestor pri fontáne dychovej hudbe Detva, spevokolu Senior a hudobnej skupine Elán – Forever zo Šiah.

Jarmok obohatí program Koledníci, pričom pôjde už o 19. ročník prehliadky vianočných a novoročných hier. Účinkovať budú koledníci z Podpoľania, Lomu nad Rimavicou, Lúčky pri Brezne a Drábska. Vystúpi tiež detský folklórny súbor Sílešánek z Vinodolu pri Nitre a nebudú chýbať ani folklórne kolektívy z Detvy. Návštevníci tohtoročného jarmoku sa môžu tešiť aj na tradičnú zabíjačku

La Gioia bude mať Vianočný koncert v Istropolise

Pop-operné trio La Gioia bude mať v pondelok 9. 12. Vianočný koncert v Istropolise. Spolu s trojčlenným zoskupením sa počas večera predstaví operná speváčka Eva Urbanová. Česká sopranistka sa predvedie v netradičnej polohe, zaspieva totiž svoje obľúbené rockové pesničky. „Eva Urbanová je naozaj svetový pojem v opernom svete. Tentoraz však nebude spievať operné vianočné árie, čo by ľudia možno čakali. V jej podaní zaznie napríklad skladba od Jennifer Rush či skupiny Nightwish alebo pieseň Adaggio. Strihneme si aj jednu skladbu spolu. Bude to taká všehochuť rockovo-popových piesní,“ povedal pre agentúru SITA barytonista Peter Ševčík. „Vianoce sú obdobie, keď by mal človek trošku zvoľniť, dať si také pianko a v tejto hudobnej nálade sa bude niesť aj náš koncert. Predvedieme tam naozaj krásne skladby. Aj tie, ktoré spievame bežne a zaznejú aj piesne z nášho vianočného albumu Čaro Vianoc,“ priblížil spevák. „Určite zaspievame aj El Primer Noel či Gloria, svetové vianočné hity, bez ktorých si ľudia nevedia tie Vianoce predstaviť,“ prezradil.

Sprevádzať ich bude Big Band Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviča a sláčikové kvarteto Simple Lounge Quartet. „Bude tam naozaj plejáda skvelých, excelentných hudobníkov, veľmi sa na ten večer tešíme,“ uviedol Ševčík.

Na koncert v Istropolise spevácke trio nadviaže hneď nasledujúci deň vystúpením v žilinskom Event House. Tam s nimi ako hostia vystúpia akrobatická skupina Vertigo, gitarista Dávid Bílek a finalistka Česko Slovensko má talent 2019 Margaréta Ondrejková.

Betlehemy pod Tatrami

Najvyššie končiare Vysokých Tatier už pred mrazom a vetrom chráni snehová pokrývka, neklamný znak, že sa blížia najkrajšie sviatky roka. Už veľmi dlhí čas k ním aj na Slovensku patria betlehemy a práve v zimnom tatranskom prostredí ich nájdu návštevníci našich veľhôr Teda nie na turistických chodníkoch, pravdaže, ale v príjemnom teple. Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) totiž sprístupnilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu Múzea ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV, diel vybraných výrobcov a výrobkov, ktoré sa nachádzajú v skladových zásobách ÚĽUV-u. Výstava bude verejnosti sprístupnená až do 4. februára 2020 v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. Kto ešte necíti blížiace sa Vianoce, na spomínanej výstave určite „precitne“.

Drobci a ich dobrodružstvá pokračujú

 

Dvaja malí nezbedníci Ben a Tom, ktorých deti poznajú z televíznych večerníčkov a knihy, sú tu opäť. Druhé pokračovanie veselých príbehov odvážnych bratov, ktorí spoznávajú svet, vydalo Vydavateľstvo SLOVART pod názvom Drobci 2. Dobrodružstvá pokračujú. Nové animované rozprávky deti potešia vo vianočnom vysielaní RTVS.
Drobci sú úspešným animovaným seriálom pre predškolákov, ktorý vyrába spoločnosť objectif v koprodukcii so Slovenskou televíziou a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. Podľa animovaného seriálu následne vzniká literárna verzia príbehov.
„Drobci rozprávajú o tom, s čím všetkým a na čo všetko sa dokážu hrať dvaja malí bratia. Hravo tak učia ostatné deti poznávať rozdiely medzi súperením a solidaritou,“ hovorí autorka Vanda Raýmanová.

Obe postavy nahovorila Petra Polnišová a na výrobe sa podieľa celý rad úspešných tvorcov. Autormi scenárov a ich literárnej verzie sú Juraj Raýman a Vanda Raýmanová, ktorá na réžii spolupracuje s Michalom Strussom a na dizajne s Ivanou Šebestovou. Hudobnú zložku má na starosti oceňovaný hudobník Michal Novinski. Seriál ma v súčasnosti 13 dielov a poznajú ho deti nielen na Slovensku, ale aj v Čechách a Slovinsku.

Viac o knihe

V druhom pokračovaní veselých večerníčkových príbehov sa dozviete, s čím všetkým a na čo všetko sa dokážu hrať dvaja malí bratia – nezbedník Ben a mudrlant Tom. Vysedia z vajíčka kuriatko, alebo sa im vyliahne nebezpečný bratožravý dinosaurus? Podarí sa im vymyslieť niečo, čo ešte nikto nevymyslel? Ako dopadne ich odvážny boj so zlým počasím? Čo sa stane s ich bratskou láskou, keď si športovanie pomýlia so súťažením? Dokáže Tom vyliečiť Bena zo zlatej horúčky a pošťastí sa Benovi urobiť pre Toma najlepšiu oslavu na svete? Čítajte a dozviete sa.

https://www.facebook.com/DrobciTheTots/

Foto: archív Slovart