Dedo z Marsu padá do slovenských kín

564

Do slovenských kín príchádza dobrodružný film pre deti Môj dedo spadol z Marsu režisérskej dvojice Mariny Andree Škopovej a Dražena Žarkovića. Snímka rozpovedá príbeh dievčatka Uny, ktorého život sa v jednej chvíli otočí z celkom neočakávaných dôvodov hore nohami. Uninho deda totiž unesú mimozemšťania. Hlavná hrdinka však postupne zisťuje, že jej starý otec sám pochádza z inej planéty a jeho raketa havarovala na Zemi pred mnohými rokmi. V pivnici dokonca objaví pilota jeho vesmírnej lode, malého mrzutého robota, s ktorým majú necelých 24 hodín na to, aby deda našli a zachránili. Aby sa im to však podarilo, musia zvládnuť viacero výziev, pričom tou hlavnou má byť práve spojenie robotickej logiky s emóciami. „Je to príbeh o priateľstve a o láske. Chceli sme ho vyrozprávať v žánri sience fiction, pretože keď pracujete so science fiction, stále si predstavujete nejaké svety, ktoré neexistujú, sú len akousi metaforou pre niečo, čo chcete vyjadriť, a to je pre deti najzaujímavejšie,“ povedala pre agentúru SITA Marina Andree Škopová. „Našou hlavnou témou bolo priateľstvo medzi malým dievčatkom a robotom, dvojicou veľmi odlišnou, keďže robot nemá srdce, len logické myslenie, no práve cez toto priateľstvo to srdce získa. Hlavná hrdinka ho naučí, ako sa stať kamarátmi,“ dodala režisérka, podľa ktorej chceli so Žarkovićom komunikovať deťom najmä jedno dôležité posolstvo. „Chceli by sme touto cestou predať deťom odkaz, že sa môžu kamarátiť aj s niekým, kto je úplne iný, než oni, dokonca až taký iný, ako robot… Myslím si, že to je v dnešnej dobe veľmi dôležité posolstvo a učiť deti cez takéto príbehy a cez zábavu považujeme od začiatku tohto projektu za našu misiu,“ vyjadrila sa Škopová.

Snímka primárne určená deťom od 7 do 12 rokov, vznikla v koprodukcii siedmich európskych krajín – Chorvátska, Nórska, Luxemburska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Českej republiky a Slovenska. Za Slovensko si v nej zahrala herečka Petra Polnišová, ktorá stvárnila matku hlavnej hrdinky.

Ústrednej roly sa vo filme zhostila desaťročná Lana Hranjec z Chorvátska a dedka si zahral známy nórsky herec Nils Ole Oftebro. Okrem nich sa v snímke objavia Ozren Grabarić, Alex Rakoš, Sven Barac a ďalší. V novinke navyše účinkujú aj animované postavičky pochádzajúce z dielne slovenského animátora Michala Strussa.

Foto: Continental film