Diela Leonarda či Caravaggia možno spoznať netradične v kine

573

Veľkých talianskych umelcov renesancie a baroka prináša na Slovensko netradične filmové plátno. Životy a tvorbu Raffaella, Leonarda a Caravaggia umožňuje do konca augusta bližšie spoznať prehliadka Ozveny Cinevitaj. Podujatie nadväzuje na júnový Taliansky festival na Slovensku Dolce vitaj, konkrétne jeho filmovú prehliadku Cinevitaj. Jej publikum prejavilo nečakaný záujem o kolekciu dokumentárnych filmov o veľkých talianskych umelcoch. Vidieť ich chcelo až okolo tisíc divákov. Taliansky kultúrny inštitút a bratislavské Kino Lumiére sa preto spojili a tento mesiac prinášajú filmy ešte raz. Agentúru SITA o tom za organizátorov informovala Zuzana Golianová.

Dodnes neprekonaným majstrom svetovej histórie umenia patria všetky pondelky v kine Lumiére. Po úvodnom Botticellim a a Raffaellovi uvedú ešte snímky o Leonardovi da Vinci a Caravaggiovi. Taliansky kultúrny inštitút dal prehliadke podtitul „Veľkí talianski majstri na plátne“ a pripomína ňou 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho.

V pondelok 19. 8. dokument Leonardo da Vinci – Génius v Miláne objavuje každodenný život umelca počas jeho pobytu v metropole Lombardie. Sústreďuje sa na atmosféru mesta v časoch renesancie, osobnosti a umelcov, s ktorými sa stretával a boli mu blízki. Nevynecháva ani legendy spojené s geniálnym tvorcom renesancie. Dokument vychádza z prehliadky Leonardových diel v Miláne v Palazzo Reale počas výstavy EXPO 2015. Organizátorom výstavy sa podaril unikátny výsledok a na jednom mieste nazhromaždili Leonardove diela z renomovaných svetových galérií, ako sú Múzeum Louvre, Národná galéria vo Washingtone či Pinacoteca Ambrosiana. Film sa premieta tretí augustový pondelok.

Jednému z najkontroverznejších a najoceňovanejších talianskych umelcov Caravaggiovi je venovaný posledný pondelok v mesiaci. Diváci kina Lumiére si 26. augusta pozrú film Caravaggio – Duša a krv. Michelangelo Merisi, zvaný Caravaggio, v sebe sústredil talent aj zhýralosť a tie dokázal majstrovsky previesť na plátno. Dokument sprevádza diváka po miestach, kde umelec žil a kde možno obdivovať niektoré z jeho najkrajších obrazov. Vydáva sa do Milána, Florencie, Ríma, Neapola i na Maltu a rozpráva o rôznych úsekoch krátkeho, no intenzívneho života Caravaggia. Viac podrobností možno nájsť na webstránke Talianskeho kultúrneho inštitútu https://iicbratislava.esteri.it/iic_bratislava/sk/.

Ilustračné foto: https://iicbratislava.esteri.it/iic_bratislava/sk/