Divadelná Nitra prinesie príbehy o podobách slobody

554

Podoby a hranice slobody sa premietnu do divadelných projektov 28. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Festival scénického umenia na Slovensku tak pokračuje v tradícii upozorňovať na pálčivé spoločensko-politické témy. Tohtoročný festival pripomenie 30. výročie pádu totalitného režimu, ale aj potrebu si uvedomiť význam a hodnotu slobody. O tom, aké sú podoby slobody v čase i v priestore, bude hovoriť dvanásť inscenácií súborov z Českej republiky, Ruska, Nemecka, Poľska, Maďarska a zo Slovenska. Divadelná Nitra sa v meste pod Zoborom uskutoční od 27. septembra do 2. októbra. Informovali o tom dnes na tlačovej besede v Bratislave organizátori.

Výročie pádu totalitného režimu je podľa organizátorov príležitosťou osláviť vybojovanú slobodu, no zároveň sa zamyslieť nad tým, aké podoby má v súčasnom svete. “Chceme si pripomenúť výročie Novembra ´89 tým, že vytiahneme jeden symbol, ktorý november priniesol, a to je sloboda. V súčasnosti má sloboda rôzne formy. Ten celý vejár slobôd v rôznych podobách ponúkneme návštevníkovi v hlavnom či sprievodnom programe,” priblížila riaditeľka festivalu Darina Kárová. Ako dodala, festival bude o slobodách ústavných, náboženských, slobode myslenia, sexuálnej orientácie či v médiách. Návštevníkom ponúkne priestor na živú debatu o slobode, neslobode a krehkej hranici medzi nimi.

Festival otvorí operný hit Sternenhoch Národného divadla v Prahe, ktoré na Divadelnej Nitre vystúpi prvý raz. Expresívne dielo českého autora a filozofa Ladislava Klímu, súputnika Franza Kafku, rozpráva o pokleslom kniežati Sternenhochovi. O neslobode politického systému okolo nás bude komédia Človek z Podolska, posledné dielo ruského režiséra Michaila Ugarova. Dielo srší prvkami absurdného humoru, no zrkadlia sa v ňom problémy s nadobudnutou slobodou postsovietskeho teritória a občianska neistota v krajine. Súčasná poľská komédia Svätá Špageta súboru Komuna Varšava v réžii Agnieszky Smoczyńskej originálnym spôsobom prináša pohľad na vyprázdnený partnerský život očami psa s nekonvenčným menom Špageta. “Dráma dokázala reflektovať, čo sa deje v medziľudských vzťahoch,” priblížil divadelný dramaturg a režisér, kurátor pre výber inscenácií zo zahraničia Ján Šimko. Na Divadelnú Nitru po prvýkrát prídu aj nemecký nezávislý súbor Hauptaktion, ktorý uvedie komédiu Druhý pokus o telovýchovu a maďarský súbor STEREO AKT, ktoré prichádza s inscenáciou Bez adresy – hra na tuláka súboru. Ako vysvetlil Šimko, maďarské predstavenie o bezvýchodiskovej situácie dnešných bezdomovcov reflektuje podoby slobody po roku ´89 .

Festival v hlavnom programe uvedie aj novú inscenáciu Slovenského národného divadla Bakchantky režiséra Rastislava Balleka, tragédiu súčasného človeka uväzneného v morálnych extrémoch. Ako podotkla divadelná režisérka a kurátorka pre výber inscenácií zo Slovenska Júlia Rázusová, “práve táto interpretácia antickej predlohy patrí medzi najaktuálnejšie divadelné spracovania morálnej krízy dnešnej spoločnosti”. Divadlo Aréna sa predstaví experimentom Biblia v réžii Rastislava Balleka. V ňom bude javisko patriť len hercovi Jurajovi Kukurovi, Biblii a skladbám Bacha, Haydna, Mozarta a iných velikánov v podaní Slovenskej filharmónie. Divadlo Andreja Bagara sa obecenstvu prihovorí kultovým dielom Hlava XXII. Do podsvetia špinavej hry s informáciami prostredníctvom monodrámy Moral Insanity návštevníkov zavedie Prešovské národné divadlo.

Festival sa bude konať v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre, Starého divadla Karola Spišáka v Nitre, Synagógy, Nitrianskej galérie, Krajského osvetového strediska, Krajskej knižnice Karola Kmeťka, ale aj v Kultúrnom dome Párovské Háje a v ďalších kultúrnych inštitúciách. Súčasťou bude popri inscenáciách sprievodný program s takmer 60 akciami, v ktorom sa odrazí téma festivalu Podoby slobody. Návštevníci budú môcť diskutovať s hosťami na tému (ne)slobody pri záchrane planéty Zem alebo náboženskej slobody. Pri príležitosti 30. výročia pádu železnej opony otvorí Nitrianska galéria medzinárodnú výstavu Podoby slobody, na ktorej bude vystavovať svoje diela 25 umelcov z 13 krajín. Všetky informácie o prichádzajúcom ročníku, ktorého hlavným organizátorom je Asociácia Divadelná Nitra, sú dostupné na webe www.nitrafest.sk.