Divadlá sa predstavia v regiónoch

594

Do regiónov za divákmi prichádzajú tri divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Cieľom projektu kraja je v Roku slovenského divadla priniesť umelecký zážitok aj ľuďom, ktorí nemajú možnosť divadlo navštíviť v jeho domovskom stánku. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, projekt podporil kraj sumou 30-tisíc eur, pričom divadlá odohrajú spolu 27 výjazdových predstavení rôznych žánrov.

„Svoje predstavenia v regiónoch uvedú Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského a Divadlo Štúdio tanca. Radi by sme profesionálne divadlo priblížili širokej verejnosti a urobili ho dostupným aj pre tých, ktorí nemajú možnosť navštíviť ho v jeho sídle,“ povedal vedúci oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek s tým, že prvé takéto predstavenie odohralo ešte v januári v kaplnke Zvolenského zámku banskobystrické Divadlo Štúdio tanca, ktoré tu uviedlo inscenáciu Ghost / Prízrak.

„Divadlo uchopilo myšlienku kraja a rozhodlo sa do tohto projektu zapojiť aj domácich obyvateľov, ktorí sa venujú tancu, a to v úlohe miestnych predskokanov. Každé predstavenie bude mať svojho lokálneho ambasádora pre dané miesto konania,“ doplnil Peter Černek a dodal, že najbližšie bude toto predstavenie v Lučenci 21. februára v Synagóge a domácich predskokanov im bude robiť tanečný odbor SZUŠ Lučenec – Opatová.

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) ponúkne zo svojho repertoáru v rámci výjazdových predstavení komédiu Čertice, inscenáciu Svet (podľa) Urbana aj inscenáciu o živote významného realistického spisovateľa a dramatika Jozefa Gregora Tajovského s názvom Na konci. Najbližšie sa DJGT predstaví so svojou inscenáciou Mandragora na výjazdovom predstavení 20. marca v Hriňovej na festivale Hriňovské dni divadla. Pre malých divákov pripravujú dobrodružné príbehy tajomného Pom Poma v inscenácii Pom Pomove rozprávky.

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, ktoré v tomto roku oslavuje 60. výročie svojho založenia, vybralo detské predstavenia zo stáleho repertoáru, napríklad O malej sove, ktorá sa bála tmy, či Dve rozprávky na brušku. Divadlo ponúkne aj novinky – pre najmenších Šepoty lesa a pre teenegerov a dospelých Tajomný maják – prvú divadelnú adaptáciu diela Xenie Dragunskej na Slovensku v réžii oceňovanej divadelnej režisérky Júlie Rázusovej.

Rok slovenského divadla 2020 je celoročný projekt vyhlásený Vládou SR v gescii Ministerstva kultúry SR a jeho rezortných inštitúcií a prinesie so sebou rôzne divadelné inscenácie, výstavy a iné podujatia zamerané na slovenské divadlo. Presné miesta a termíny predstavení divadiel z Banskej Bystrice a zo Zvolena budú priebežne aktualizované na sociálnej sieti, na stránke facebook.com/rokdivadlaBBSK.