Divadlo Jána Palárika je stále so svojimi divákmi

897

Preventívne opatrenia spôsobili, že divadlá ako aj iné kultúrne inštitúcie museli zrušiť svoj plánovaný program. Divadlo Jána Palárika v Trnave rešpektuje tieto nariadenia, avšak vo svojej činnosti pokračuje. Svoje aktivity presunulo do virtuálneho priestoru a každodenne ponúka svojim verným divákom pestrý program pod názvom Sme s Vami, ktorý prezentuje všetky oblasti divadelnej práce. „Sme s Vami je vyjadrením našej účasti na spoločnom zápase s pandémiou a zároveň týmto heslom našim divákom odkazujeme, že sme stále tu, že pracujeme a pripravujeme pre nich program,“ uviedla riaditeľka divadla Zuzana Hekel.

Online program je zostavený tak, aby plnohodnotne vynahrádzal aktivity divadla pre všetky vekové kategórie. Je vyvinutý s pravidelnosťou, na ktorú sa diváci môžu spoľahnúť a jeho formáty sa môžu stať ich novým rituálom a pravidelným spestrením dňa. Divadlo ho v novej štruktúre zaradí na svoje sociálne siete od 20.apríla. „Hoci sú brány divadla pre verejnosť zatvorené, práve v týchto chvíľach považujeme za dôležité prinášať ľuďom naďalej rozptýlenie, relax a nové podnety. Online priestor je pre divadlo neprirodzený, keďže nedochádza k tomu magickému spojeniu publika so živým hercom. Je to však momentálne jediný spôsob, ako sa vieme svojim divákom priblížiť a spestriť im tieto náročné chvíle izolácie kvalitným kultúrnym programom,“ povedala dramaturgička divadla Lucia Mihálová.

V pondelok sa na fasáde budovy objaví vždy nový citát, ktorým sa chce divadlo prihovoriť a podľa možnosti povzbudiť obyvateľov Trnavy a fanúšikov na sociálnych sieťach.

Utorkový program z rána poteší rodičov s deťmi, ktorým ponúkne obľúbenú tvorivú dielňu. Kreatívne postupy ako si vyrobiť malé dekorácie, hračky, ale aj praktické veci pripravujú výrobné dielne pod vedením výtvarníčky Kataríny Žgančíkovej. Večer načrie divadlo do svojho zlatého fondu a ponúkne záznamy svojich inscenácií, od rozprávok cez drámy až po komédie zabaví veľkých aj malých.

Herci Silvia Soldanová a Braňo Mosný presvedčia každého, že Doma je prča. To je názov série príbehov, ktoré zaručene poznáte, vo verzii, ktorú zaručene nepoznáte. O 18.00 h sa vo Večernej chvíľke poézie pravidelne prihovorí básňami slovenských a svetových básnikov nielen Vladimír Jedľovský, ale aj Tatiana Kulíšková, ktorá predstaví zaujímavé poetky prostredníctvom ich tvorby.

Vo štvrtok sa opäť vráti divadlo ku kreatívnym dielňam a v piatok poteší najmenších divákov aj krátkymi úlohami z pracovných listov, ktoré boli vydané k rozprávkam Malý princ a Modrý vták. Deti sa tak dozvedia niečo o ich autoroch, divadelných bábkach a iných javiskových prostriedkoch alebo si preskúšajú svoje vedomosti a šikovnosť. Piatokový večer bude patriť znovu záznamom z predstavení z archívu.

Ani cez víkend divadlo nezabudlo na svojich divákov. V sobotu ráno môžu načerpať nové sily s profesionálnom tanečníčkou a inštruktorkou jógy Ivicou Franekovou a jej relaxačnými cvičeniami vychádzajúcimi z jógy a súčasného tanca, lebo Divadlo je pohyb. V nedeľu čaká na najmenších divákov rozprávka, ktorá odznela počas čítaní pod hlavičkou Čítam, či tu.  Teraz Vám tento úspešný formát inscenovaného čítania pre deti prinášame v novej vylepšenej verzii, ktorú spolu s hercami DJP natočila Mestská televízia Trnava. Sobotný aj nedeľný večer bude opäť patriť Vladimírovi Jedľovskému a básňam počas Večernej chvíľky poézie.

Divadlo nezabúda ani na tých, ktorí sa pripravujú na maturitu zo slovenčiny. Herec Michal Jánoš natáča videá, v ktorých poučí školopovinných informáciami o dráme a divadle v jednotlivých historických obdobiach formou zábavných skečov. Okrem zaujímavostí a pikošiek o známych autoroch študentom vysvetlí aj zápletky a charaktery z hier povinnej literatúry.

„Našu ponuku online programu mienime priebežne obmieňať a dopĺňať o nové formáty a veríme, že si naozaj každý príde na svoje. Naďalej sme tu pre Vás alebo lepšie povedané – Sme s vami!“ uzatvorila Lucia Mihálová.