Dni mesta odštartujú Kultúrne leto pod Urpínom

583

Dni mesta Banská Bystrica už v najbližších dňoch otvoria Kultúrne leto. V piatok 14. a v sobotu 15. júna podujatie prinesie do mesta pod Urpínom vystúpenia mladých nádejných domácich kapiel, módnu šou, divadlo, ale aj banskú históriu. „Zaujímavý program Kultúrneho leta vyvrcholí v septembri, keď budeme žiť obľúbeným Radvanským jarmokom,“ uviedol primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

V rámci Dní mesta Banská Bystrica sa po prvý raz uskutoční aj tematická výstava fotografií z kultúrnych podujatí, ktoré organizuje Oddelenie kultúry mesta Banská Bystrica. Ďalšou novinkou budú tanečné vstupy v exteriéroch mesta v podaní Divadla Štúdio tanca. Akadémia umení ponúkne záujemcom vo svojom divadelnom štúdiu komédiu Nemá kocúr večne hody.

Na Námestí SNP budú na rôznych miestach postavené funkčné repliky historických banských strojov. „Po minuloročnom úspechu bude sobotňajší program opäť zameraný na banské historické tradície a spracovanie medi. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavé predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí. Dozvedia sa o tom, ako vzniklo bábkové divadlo, aké typy bábok poznáme a dokonca si každý bude môcť vyskúšať aj ich vodenie. Následne sa môžu prejsť Medenou cestou, ktorá bude v tomto roku obohatená aj o tradičnú kováčsku vyhňu s mechmi. Tento animačný program bude pre všetkých, ktorí chcú vedieť viac o starobylom procese získavania a spracovania medi,“ informovala Zuzana Chrenková Srncová z odboru kultúry, športu a cestovného ruchu. Každý, kto absolvuje Medenú cestu si z nej odnesie vlastnoručne vyrobený spomienkový predmet.

Ani tento rok nebudú chýbať tradičné Banícke festivácie. Starohorský banícky spevokol a ich hostia z Banskej Štiavnice a Novej Bane budú sprevádzať záujemcov významnými baníckymi miestami v rámci Námestia SNP. Zaspievajú tradičné banícke piesne a porozprávajú banícke vtipy. Na záver v sobotu o 21. hodine predvedú Filip Jánošík & hotoví umelci spojenie rocku a folklóru.

Foto: bbonline.sk