Do kín smeruje nový film o Štefánikovi

1915

Po tom, ako koncom marca v rámci Febiofestu a koncom apríla v RTVS (ako trojdielnu minisériu) uviedli celovečerný hraný film s prvkami animácie Mohyla o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, začína putovať aj v slovenských kinách. Ako uvádza agentúra SITA, film vznikol v koprodukcii s RTVS a s podporou Audiovizuálneho fondu. „Nemáme multiplexové nasadenie, ale verím, že si dokument nájde cestu k divákom. Uvedú ho okrem Bratislavy ešte v Košiciach, Žiline, Bytči a Trnave. Ďalšie mestá sú v rokovaní. Osobne by som si veľmi prial, aby film premietli aj v Brezovej pod Bradlom, v Košariskách a v Ivanke pri Dunaji, lebo to sú mestá, ktoré sú so Štefánikom priamo späté,“ uviedol režisér Andrej Kolenčík. Vznik snímky iniciovala RTVS k 100. výročiu Štefánikovho úmrtia. „S nápadom prišla producentka Eva Fifiková, RTVS robilo súbeh námetov, tak sme sa prihlásili a vybrali nás na jeden z pripravovaných projektov, ktoré televízia odvysiela na výročie Štefánikovho úmrtia,“ priblížil v rozhovore pre agentúru Kolenčík.

Film rozpráva príbeh troch spolužiakov, ktorí sa počas školského výletu na Mohylu na Bradle ocitnú zrazu v spomienkach Milana Rastislava Štefánika. Traja kamaráti objavujú fascinujúci svet, v ktorom dokážu doslova bez hraníc cestovať časom aj priestorom a kde je možné skutočne čokoľvek. Štefánikove spomienky ožívajú a deti čaká dobrodružstvo ich života. Ocitnú sa v snehom zaviatom Janssenovom observatóriu na Mont Blancu, v Paríži, na Tahiti i v ohrození života v prvej svetovej vojne. Trojica spoznáva Štefánikove identity a prekvapuje ich, čo všetko môže jeden človek zažiť a kým všetkým sa za taký krátky život môže stať. Cez Štefánikov odkaz sa deti zároveň učia vážiť si spoluprácu, mať rešpekt jeden k druhému a byť pripravené chopiť sa šance.

„Ja osobne považujem Štefánika za najvýznamnejšiu postavu slovenských dejín, lebo práve on sa pričinil o vznik Československa, z ktorého sa neskôr vyvinulo Slovensko a keby to tak nebolo, tak by Slováci v dnešnej dobe asi nemali vlastný štát. V tomto je on v našich dejinách podľa mňa kľúčový. A popritom to bol nesmierne zaujímavý človek. Bol to človek mnohých talentov a tvárí: astronóm, diplomat, generál, cestovateľ, dá sa povedať, že aj vynálezca, bol veľmi kreatívny a ako človek mal veľkú charizmu – napriek tomu, že bol drobnejší a mal aj zdravotné problémy. Bol neuveriteľný v tom, že dokázal prekonať všetky nepriazne osudu a dosiahol veľké veci, čo je svojím spôsobom až také neslovenské. Za ten svoj krátky život precestoval celý svet a v Paríži sa ocitol vo veľmi ťažkej situácii. Keď tam prišiel, nemal skoro žiadne peniaze, musel sa tam presadiť de facto ako imigrant. A dokázal to. Myslím, že mal veľmi silnú vnútornú vôľu,“ povedal režisér Kolenčík.

Tvorivý tím na čele s mladým režisérom niekoľko mesiacov intenzívne zberal informácie, ktoré vo filme zaznejú. Scenár napísali Anna Fifiková a Zuzana Dzurindová. „Na ten sme mali tiež konzultantov, historikov. Dbali sme na autenticitu dokumentárnych informácií, ktoré vo filme zaznejú,“ podotkol Kolenčík, ktorý sa pri tvorbe filmu čiastočne odrazil aj od obľúbených audiovizuálnych diel zo svojho detstva. O kameru sa postaral poľský kameraman Tomasz Wierzbicki. Ústredné postavy v snímke stvárnili Benjamín Lacko, Tereza Heftyová a Andy Kummer. Hlas Štefánikovi prepožičal Pavol Plevčík a učiteľa si zahral Matej Landl. Snímku nakrúcali šestnásť dní a v postprodukcii vznikala ďalších osem mesiacov. „Najnáročnejšie bolo vytvoriť animácie a triky. Tie vznikali asi pol roka a podieľal sa na nich tím asi desiatich ľudí. Dokopy je vo filme cez 150 trikových záberov a animácií,“ ozrejmil Kolenčík. Významnú úlohu pri vzniku filmu zohral aj tím scénografov pod vedením Michala Lošonského.