Dobro v Hudobnom múzeu SNM

793

Hudobné múzeum SNM – v rámci celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií 2019 – pozýva v sobotu 18. mája na výstavu …a nazvali ju DOBRO® so zaujímavým sprievodným programom. Výstava o rezofonickej gitare Dobro a jej slovenských vynálezcoch bude k dispozícii vo Výstavnom pavilóne SNM Podhradie (Bratislava, Žižkova 16, prízemie).

Od 14. hodiny pre detských návštevníkov pripravili tvorivé dielne, kde si budú môcť vyrobiť originálne hudobné nástroje, zahrať si sluchové pexeso, či odskúšať detské hudobné nástroje.

Počas lektorských výkladov o 16. a 20. hodine sa návštevnící dozvedia aj to, že za príbehom prvej rezofonickej gitary na svete pod názvom Tricone a neskoršie aj jej slávneho dreveného modelu so slovenským menom DOBRO® (zač. 20. storočia) v Spojených štátoch amerických, sú slovenskí rodáci Ján Dopjera s bratom Rudolfom „Rudym“ Dopjerom. Rezofonická gitara – dnes mylne považovaná za americký ľudový hudobný nástroj – je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva a svoje upltanenie. našla najmä v country, bluegrassovej, havajskej i bluesovej hudbe.

Vyvrcholením podujatia bude koncert, v ktorom sa predstavia bluesmani Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi. Ich repertoár pozostáva z klasických amerických bluesových a country skladieb, ale i z vlastnej tvorby v slovenčine. Popri hre na rezofonické gitary priblížia návštevníkom aj zaujímavosti o tomto hudobnom nástroji.

Ilustračné foto: wikipedia.cz