Dobrodružný trikový film o Štefánikovi v kinách na konci októbra

91

Film Cesta do nemožna režiséra Nora Držiaka vstúpi do kín 30. októbra. V prvom slovenskom celovečernom trikovom filme podľa skutočných udalostí budú môcť diváci a diváčky sledovať dobrodružnú životnú cestu Milana Rastislava Štefánika, jeho odhodlanie a vytrvalosť ísť za svojimi snami a cieľmi napriek všetkým prekážkam. Štefánik sa v podaní herca Tomáša Mischuru predstaví vo filme ako intelektuál, generál, politik, cestovateľ, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj kúzelník, milovník žien a bonviván. “Pred 100 rokmi považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov,” povedal producent, kameraman a jeden zo scenáristov filmu Michael Kaboš.

Cesta do nemožna však nebude s pátosom glorifikovať Štefánika, chce mu dodať ľudský rozmer, vykresliť jeho charakter a priblížiť ho mladému divákovi. “Vo filme odhalíme neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil alebo mohol zažiť samotný Štefánik na svojej Ceste do nemožna. Nebude chýbať ani množstvo zábavných a groteskných situácií, ktoré vychádzajú z reálnych Štefánikových fotografií a zápiskov spracovaných do atraktívnych filmových scén,” dodal Kaboš.

“Štefánikov život je veľmi bohatý a metráž jedného filmu ho nedokáže obsiahnuť. Nechceli sme mapovať všetky jeho vojenské či politické úspechy a neúspechy. A isté je, že sme nechceli robiť klasický životopis. Jediné, čo zostáva ako hlavná linka, je jeho pevné odhodlanie a silná vôľa. To je niečo, s čím sa môže stotožniť každý človek,” vysvetlil režisér Držiak, ktorý písal scenár spolu s Michalom Balážom.

Cesta do nemožna sa odohráva naprieč kontinentmi, paradoxne však štáb nikde necestoval, všetky scény nakrútili v štúdiu pred zeleným pozadím a s minimom rekvizít. Film kombinuje živú hereckú akciu s digitálnou animáciou vytvorenou v štúdiu a s dokumentárnym archívom. Na plátne sa predstavia aj český herec Petr Vaněk, v úlohách Štefánikových osudových žien účinkujú slovenské herečky Kristína Svarinská, Judit Bárdos a české herečky Jana Stryková a Anita Krausová.

Snímka osloví nielen zaujímavou vizuálnou podobou, ale aj originálnou a veľkovýpravnou symfonickou hudbou z pera medzinárodne uznávaného skladateľa a dirigenta Vladimíra Martinku.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka filmu Zuzana Kizáková.