Dokument o divokej dekáde

618
Záber z filmu vypovedajúcom o jednej divokej dekáde v Berlíne

V utorok 16. apríla ožije bratislavské Kino Lumière atmosférou západného Berlína poslednej dekády pred pádom Berlínskeho múru. Hudobný dokument B-Movie: zvuk a rozkoše západného Berlína 1979 – 1989 zachytáva na doteraz nezverejnených záberoch živelné obdobie v meste, ktoré sa stalo centrom avantgardného umenia a subkultúr. Diváci túto dobu môžu zažiť na projekcii o 20.30 hod.

B-Movie je koláž doteraz nevidených amatérskych i televíznych záberov dekády, ktorá sa začala punkom a skončila festivalom Love Parade. Sprostredkúva „mesto, hudbu, kluby, kam chodil David Bowie, Blixu Bargelda za barovým pultom aj Nicka Cavea a jeho zbierku ´nemeckej gotiky´ v jeho berlínskom byte,“ hovorí Miro UIman, zostavovateľ cyklu Music & Film. Dokumentom sprevádza divákov hudobník a manažér Mark Reeder, ktorý sa koncom 70. rokov presťahoval z Manchestru do západného Berlína.

„Film je nielen pre tých, ktorí atmosféru západného Berlína zažili, ale i pre tých, ktorí sa tam nemohli dostať a zažiť ju na vlastnej koži. Je plný originálnych záberov a zároveň je jedinečným pohľadom do histórie mesta, sprevádzaný výbornou hudbou. Toto ohliadnutie však nie je nostalgické, skôr je veľmi zábavné…,“ uzatvára Ulman v tlačovej správe a pozvánke zo Slovenského filmového ústavu, sprostredkovanej jeho tlačovou tajomníčkou Simonou Nôtovou.

Foto: archív SFÚ