Dolce Vitaj prináša taliansku kultúru na Slovensko

869

Na prieniky starého a nového v umení upozorní program tohtoročného festivalu Dolce Vitaj. Festival, ktorý organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, ponúkne mozaiku rôznych umeleckých druhov s cieľom priblížiť súčasné Taliansko a rovnako tak aj tvorbu starých majstrov. Pripomenie tak 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho a zároveň pozve na aktuálne talianske divadlo, literatúru, výtvarné umenie, fotografiu, dizajn, hudbu i film. V pláne je napríklad diskusia so spisovateľom Paolom Giordanom, výstava Giuseppeho Chiariho, koncert Avion Travel, predstavenie divadelného súboru Fortebraccio z Bologne. Agentúru SITA o tom za organizátorov podujatia informovala Zuzana Golianová.

Taliansky veľvyslanec na Slovensku Gabriele Meucci pripomína, že festival Dolce Vitaj prináša cez tradície a súčasnosť to najlepšie z talianskej kultúry už po dvanásty raz. Prostredníctvom umenia, filmu a gastronómie sa tento rok dostáva aj do Popradu, Žiliny a ďalších slovenských miest. „Okrem toho sa vďaka Talianskemu kultúrnemu inštitútu môžeme zoznámiť s ďalšími výnimočnými projektmi z oblasti divadla, hudby, literatúry, ale aj s talianskym životným štýlom súčasnosti,“ cituje tlačová správa Gabriela Meucciho.

Festival Dolce Vitaj v Bratislave otvorí aj uzavrie hudba. V piatok 7. júna o 19,30 hodine sa uskutoční koncert legendárneho zoskupenia Avion Travel so spevákom a lídrom Peppem Servillom, bratom oscarového herca Toniho Servilla, známeho z filmov Paola Sorrentina. Na záver festivalu, 28. júna o 19. hodine zas vystúpi taliansky multiinštrumentalista a hudobný skladateľ Luca D’Alberto so svojím triom. Pre obe formácie to bude prvá návšteva Bratislavy. Ich koncerty sa uskutočnia vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a vstup na ne je voľný.

Ešte pred otváracím koncertom sa otvorila výstava v Považskej galérii umenia v Žiline venovaná dielu Giuseppeho Chiariho. S tvorbou významného talianskeho skladateľa a konceptuálneho umelca úzko spojeného s hnutím Gruppo ´70 i medzinárodným hnutím Fluxus sa dá zoznámiť do 30. júna. Viac ako tri mesiace, od 5. júna do 15. septembra, bude v sídle Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave prístupná výstava V ústrety kráse – talianska krajina vo fotografii. Prinesie výber z diel najvýznamnejších autorov krajinárskej fotografie od polovice 20. storočia až po súčasnosť.

Tradične býva súčasťou Dolce Vitaj filmová prehliadka Cinevitaj. Tento rok je venovaná téme Veľkí talianski majstri na plátne a pripomína 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho. Od 6. do 27. júna sa uskutoční v bratislavskom Kine Lumiére. Následne výber z filmov poputuje do Košíc, Žiliny, Popradu, Modry a Prievidze. Úspešný taliansky autor Paolo Giordano, ktorý sa podpísal pod diela ako Osamelosť prvočísel, Ľudské telo, Čierna a strieborná sa po troch rokoch vráti do Bratislavy. Diskusia s ním sa uskutoční v kníhkupectve Martinus 11. júna o 18. hodine. Pod hlavičkou Dolce Vitaj je v pláne i jedno z predstavení medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext.sk. Do hlavného mesta zavíta tiež významný taliansky novinár, spisovateľ a predovšetkým propagátor vedy Massimo Polidoro v rámci svojho turné s inscenovanou prednáškou Ja, Leonardo – tajný život rebelského génia. Ako každý rok bude súčasťou festivalu aj Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, kde si v od 17. do 26. júna okoloidúci môžu vychutnať špeciality talianskej kuchyne. Viac podrobností o programe Dolce Vitaj možno nájsť na webstránke festivalu https://iicbratislava.esteri.it/iic_bratislava/sk/.