Encyklopedické Bludiská a príbehy antického Grécka

764

Nevyhnutnou výbavou dobre budovanej detskej knižnice sú, pravdaže, aj encyklopédie. Od takpovediac úplne realistických až po voľnejšie vypracované, ba až fantastické. Aj tento “segment” je na Slovernsku celkom slušne plní a naďalej napĺňaný.

Ako nás informovala Saša Petrášová z Vydavateľstva SLOVART, poľské vydavateľstvo Dwie siostry je vďaka prekladom veľmi obľúbené aj u slovenských čitateľov. „Ak vás a vaše dieťa fascinujú staré grécke mýty a báje, novinka Ariadnina niť bude pre vás ako stvorená. Autor a ilustrátor Jan Bajtlik navrhol priam neuveriteľne premyslené a krásne bludiská, ktoré deti zabavia a k nim dopísal krátke a poučné príbehy zo starovekého Grécka. Navštívite olympiádu, grécke divadlo a aténsku Akropolu. Ak môžem poradiť, straťte sa v tejto knihe a objavíte Grécko a hrdinov antických čias“ , uviedla ďalej S. Petrášová na margo práve vydanej knihy.

Pripomíname, že vo Vydavateľstve SLOVART vyšli aj ďalšie fantastické encyklopédie pre deti. Vhodné tak na posledné prázdninové dni, ale aj na prvé a ďalšie školské dni, pretože často hravým a zaujímavým spôsobom ponúkajú najmenším čitateľom množstvo informácií.

Mapy (Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski).

V knihe obrázkových máp pre malých aj veľkých nájdete 46 krajín, 6 kontinentov a množstvo zaujímavých faktov zo všetkých kútov sveta. Dozviete sa, čo jedia ľudia v Ekvádore, aké zvieratá žijú v Číne, v Japonsku či v Afrike. Zoznámite sa s gejzírmi na Islande, objavíte obydlia starých Mayov v Mexiku, vo Fínsku vás čaká polárna noc, na Madagaskare si oddýchnete v tieni obrovského baobabu. Na každej dvojstránke sú obrázky historických pamiatok, významných osobností a zaujímavosti o histórii a kultúre danej krajiny či kontinentu.

Pod zemou / Pod vodou (Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski)

V knihe sa zoznámite s tajomstvami podmorského i podzemného sveta. Nájdete v nej jaskyniarov i baníkov, potápačov i výskumníkov. Nahliadnete do podzemných nôr a skrýš, vypravíte sa do jaskynných labyrintov a zostúpite na dno najhlbšej bane sveta. Obrovské ilustrácie a výkresy plné detailov vás povedú čoraz hlbšie a hlbšie, od slnkom prežiarených koralových útesov až po najhlbšie tmavé a chladné miesta oceánov či priamo do horúceho zemského jadra.

Stromy (Piotr Socha, Wojciech Grajkowski)

Navštívte zázračný svet stromov a zistite, prečo sú také dôležité, koľko druhov ich existuje, ktoré z nich sú najvyššie, najstaršie a najhrubšie, ako vznikli skamenené lesy, čo sú to letokruhy, bonsaje, endemity alebo baobaby, ktoré živočíchy sa stromami živia a ktoré na nich žijú, aké bájne či historické osobnosti sú s nimi spojené a na čo všetko nám stromy slúžia. Ilustrácie a stručné zrozumiteľné texty prinášajú nielen základné informácie, ale aj množstvo zaujímavostí a kuriozít.

Včely (Piotr Socha, Wojciech Grajkowski)

Nádherná bohato ilustrovaná kniha zo sveta včiel a včelárov ukáže, ako si náš najväčší symbol usilovnosti nažíva vo svojom magickom kráľovstve. Naučíte sa všetko o stavbe tela včiel i o tom, ako si stavajú úle. Nakuknete do ich obydlí a spoznáte ich každodenné zvyky a zručnosti.