Európska kniha pre Pavla Rankova

572
Úspešný spisovateľ Pavol Rankov

Súčasná situácia na Slovensku, ako odraz celosvetovej pandémie aj u nás, zastavila mnohé, aj v literatúre je dobrých správ niekedy ako šafránu. Aj preto je dobré pripomenúť si, že ešte na konci roka prišla radostná správe pre celú slovenskú kultúru a literatúru zvlášť. No a práve vo februári bude mať oná správa aj formálny vrchol, na ktorý vystúpi jeden z predstaviteľov našej literárnej múzy.

V stredu 9. decembra vyhlásili v Paríži laureáta 14. ročníka ceny Európskej knihy. Stal sa ním jeden z najvýraznejších a najoceňovanejších predstaviteľov svojej generácie a súčasnej pôvodnej slovenskej literatúry vôbec, Pavol Rankov (na fotografii). Ocenenie získal za knihu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy), ktorá vyšla minulý rok vo vydavateľstve Gaia vo francúzskom preklade Michela Chasteaua a samotný autor ju prezentoval na veľtrhu Livre Paris pri príležitosti slovenského čestného hosťovania na tomto prestížnom podujatí.

Môžeme pripomenúť, že medzinárodná porota každoročne oceňuje diela vyjadrujúce pozitívnu ideu zjednotenej Európy a zdieľajúce jej spoločné hodnoty. Minulý rok jej členov najviac oslovil Rankovov román ako „vynikajúci príspevok k skúmaniu pamäte a svedomia nielen obyvateľov bývalého východného bloku, ale celej Európy “.

Cenu Európska kniha založil v roku 2007 bývalý šéf Európskej komisie Jacques Delors a porotu v minulosti viedli také mená ako Julian Barnes, alebo Volker Schlöndorff. O laureátovi rozhodujú publicisti z najvýznamnejších európskych médií ako Le Monde, Le Soir, Le Figaro, El Pais, Politico, Handelsblatt, La Repubblica, alebo Gazeta Wyborcza. V minulosti sa laureátmi stali napríklad Roberto Saviano, Paul Lendvai a či Robert Menasse. Vysoko hodnotenú cenu si Pavol Rankov prevezme vo februári v Bruseli.

Krátka anotácia a či skôr vstup do úspešnej knihy. Román sa začína presne rok pred vojnovým konfliktom, ktorý pripravil o život asi sedemdesiat miliónov ľudí, ale namiesto veľkých miest, kde sa o všetkom rozhodovalo, sa čitateľ ocitá na levickom kúpalisku a zoznamuje sa s jeho hlavnými postavami. Kamarátmi (Židom) Gabrielom, (Čechom) Janom, (Maďarom) Péterom a ich celoživotnou láskou (Slovenkou) Máriou. Prvý september je pre vtedy dvanásťročných chlapcov azda posledným dňom detstva, mení sa na spomienku, v ktorej sa po prvýkrát pokúsili vyhrať svoju lásku v plaveckých pretekoch…