Farebnejšia jeseň aj na našom bohatšom portále

438

Vážení návštevníci portálu, ľudia, ktorí viete, že kultúra je nevyhnutnou súčasťou kvality nášho každodenného života, priaznivci literatúry a umenia, vitajte! Ako vedúci redaktor sa pravidelne prihováram z tohto miesta. Aktuálne predovšetkým o bohatom živote literatúry a kultúry vo všeobecnosti

Internetový priestor je bohatší o náš kultúrno-spoločenský portál, ktorý zároveň rozširuje tlačenú verziu Literárneho týždenníka. Osobitné postavenie na stránke má aj naša najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská stavovská organizácia – Spolok slovenských spisovateľov. Nad titulným logom nájdete prístup priamo k tlačenému periodiku (nechýba vždy upozornenie na aktuálne číslo v predaji), ako aj na spomínanú spisovateľskú organizáciu. Aktuálne spravodajstvo, publicistické materiály  od renomovaných novinárov, publicistov a spisovateľov venované spektru tém v rôznorodom žánrovom stvárnení. Vydanie spomínaného tlačeného periodika, ktorého predaj sa práve skončil, no ktoré si vďaka našej stránke môžete celé listovať a čítať ešte ďalšie dva týždne. Ani potom neskončí v „koši“, ale ho nájdete v prémiovej podobe v Archíve tlačených čísel. Stránka je stále obohacovaná o aktuality z literatúry, kultúry, umenia a ďalších oblastí. Uverejňujeme pozvánky na podujatia, informácie o literárnych, umeleckých a iných súťažiach, ankety, rozhovory so spisovateľmi a ilustrátormi, vydavateľmi aj kníhkupcami, pohľady do knižníc, múzeí a galérií. Nechýbajú knižné novinky, ukážky z pripravovaných kníh, jubileá osobností aj udalostí… Skrátka, naša webová stránka je sprievodcom pre moderného slovenského kultúrneho človeka, ktorý zároveň nezabúda na tradičné hodnoty.

V spomínanom archíve sú celé ročníky Literárneho týždenníka 2014, 2015, 2016, 2017 a 2018. Takto postupne dopĺňame archív, už teraz je plnší o viac ako stovku časopisov! O ďalšie čítanie, na ktorého tvorbe sa podieľali spisovateľky a spisovatelia, publicistky a publicisti, redaktorky a redaktori, ilustrátori, fotografi…

Na pozícii mesiaca sme osmičku nahradili deviatkou, čas letných dovoleniek a prázdnin sa na tento rok skončil… Horúčavy striedajú prijateľnejšie teploty, slnečný jas bude čoraz viac nahrádzaný dažďovými kvapkami, v okolitej krajine začnú pribúdať farby. Skrátka – jeseň.  Dominujúci relax, oddych a voľný čas sa síce trochu uťahujú akoby do úzadia, no chvíle, ktoré venujeme aj poznávaniu v galériách, múzeách, kinách, koncertných sieňach, divadlách a či čítaniu, majú stále zelenú. Ba zdá sa (právom!) akoby sa dali plnšie prežiť práve svojou koncentrovanosťou. Nájdete naše tipy na dobré knihy, ale aj pozvánky a informácie o výstavách a zaujímavých podujatiach, ktoré spríjemňujú všetko to, čo sa sa s pozitívnym kultúrnym oddychom na Slovensku spája.

Všetci to dobre vieme – najfarebnejšou časťou roka je bezpochyby jeseň. Teda určite vo svojej zhruba druhej – októbrovej – tretine, keď hlavne počas slnečných dní sa na nás zo všetkých strán z jej náruče doslova „valí“ až neuveriteľná zmes farieb. Aj najonakvejší maliar, výrobca originálnych farebných „tónov“ môže (v dobrom) závidieť…                                                                                                             Predsa však je čosi farebnejšie! Mozaika ľudských príbehov a osudov na takpovediac večnej palete života. Okamihy aj „večnosti“, časti aj celky, stretnutia aj rozchody… ktoré sa nedajú vymyslieť. Môžu sa len a len stať. Človeku, ľuďom, národom.                                Neustále pripomíname osobností a pripojili sme sa k celospoločenskému „trendu“ s tým, že ho budeme rozvíjať po celý rok.

Ešte čosi dôležité. Onedlho, v októbri, sa otvorí tak trochu iná, novšia, prehľadnejšia, pútavejšia a obsahovo ešte bohatšia podoba nášho portálu. Symbolicky vo farebnej jeseni aj ona “zahrá” živšími farbami. Sledujte tento stĺpček, onedlho sa dozviete podrobnosti, ktoré sa vzápätí na prvý pohľad aj potom na pri každom otvorení portálu.

Čítanie na našom portále. Je to napríklad čítanie z vynikajúcich cestopisov od slovenských autorov zo slovenských vydavateľstiev. Pútavé slovo a autentické fotografie z Nepálu (Nepálsky diptych) a Ruskej federácie (Sibírske siroty). A keďže ani smiechu nikdy nie je dosť, začnú pribúdať zo spoločnej knihy veselých spomienok na spisovateľov od spisovateľa Jaroslava Rezníka a nemenej veselých karikatúr od ilustrátora a vydavateľa Milana Stana.

Pripomíname, že v Čítaní na pokračovanie nájdete aj ukážky z knihy vynikajúceho publicistu Jána Čomaja s názvom Knieža Matúš o historikovi Matúšovi Kučerovi. Ale aj z ocenenej knihy Jozefa Banáša o M. R. Štefánikovi. Pre menších čitateľov nájdete ukážky z pripravovanej knihy o dobrodružnom cestovaní trojice kamarátov vo svete kníh autorov pre deti Kolotoč s Dobšinským a či pútavých kníh o Slovensku z Vydavateľstva CLASS a tiež z nedávno vydanej knihy Malý muž a malá slečna od špičkového detského autora Ericha Kästnera. Túto časť nášho portálu budeme neustále dopĺňať o ďalšie čítanie z kníh tak pre dospelých, ako aj pre deti…

Aj v septembri platí: vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto a koláž: Redakcia online LT a Pixabay.com