Febiofest ponúkne dokumentárne portréty

560

Dvadsiaty siedmy ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava ponúkne vo svojom programe viaceré dokumentárne portréty známych osobností umeleckej a filmovej scény. Návštevníci a návštevníčky podujatia, ktoré sa uskutoční od 11. do 17. marca, si budú môcť pozrieť snímky o Janovi Švankmajerovi, Agnes Varda, Jiřím Trnkovi, Steine a Woodym Vašulkovcoch, Milanovi Sládkovi i Andrejovi Bánovi.

Českého filmového tvorcu a výtvarníka Jana Švankmajera priblíži film Alchymická pec (2020), ktorý mal svetovú premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame. Snímka režisérov Adama Oľhu a Jana Daňhela je portrétom umelca a zároveň dokumentuje proces jeho tvorby v spoločnosti Athanor, ktorá nesie názov po renesačnej alchymickej peci a kde v ostatných troch desaťročiach Švankmajerove filmy vznikajú. Filmári zachytili vznik posledného Švankmajerovho filmu Hmyz, ktorý v roku 2018 otvoril Febiofest.

Poctou svetu kinematografie je posledná snímka francúzskej režisérky Anges Varda, Varda podľa Agnés (2019). Filmárka, ktorá ho nakrútila ako 90-ročná a krátko po jeho premiére na Berlinale zomrela, v ňom sprevádza šiestimi desaťročiami svojej umeleckej činnosti, pričom sa zaoberá témami ako nakrúcanie filmov, feminizmus či starnutie.

Mím a choreograf Milan Sládek, ktorý stál pri zrode modernej slovenskej pantomímy a ovplyvnil divadelníkov doma i v Európe, príde na Febiofest osobne uviesť dokumentárny film, ktorý o jeho životnej a tvorivej ceste nakrútil Martin Šulík. Snímka, v ktorej vystupujú okrem iných aj Milan Lasica, Eva Mária Chalupová či Ľubomír Feldek, je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov a Febiofest ho uvedie v predpremiére.

Profesionálny a súkromný osud novinára, reportéra a fotografa Andreja Bána divákom a diváčkam sprostredkuje dokumentárny film Raj na zem. Titul, ktorý bude mať na festivale slovenskú premiéru, vznikol pod režisérskou taktovkou Jara Vojteka. Filmár v ňom zaznamenáva prostredníctvom intímnych rozhovorov a počas spoločných putovaní po svete Bánov osobný príbeh, jeho zápas so samotou aj s psychickými problémami, a zároveň aj tragické a komplikované príbehy z vojnových a krízových oblastí ako Irak, Gruzínsko či Kosovo.

Programová sekcia Osobnosti tiež ponúkne snímky Jiří Trnka: Nalezený přítel (2019) o jednom z najväčších a najvšestrannejších českých umelcov 20. storočia, ktorý významne ovplyvnil umelecké dianie vo svetovom meradle, a tiež Efekt Vašulka (2019) o umelcoch Steine a Woodym Vašulkovcoch – priekopníkoch videoartu.

Tohtoročný Febiofest sa uskutoční s podtitulom “Zaostrené na dobrý film”, a to s hlavným programom v kinách Lumiere a Mladosť a sprievodným a hudobným programom vo V-klube. Počas siedmich dní prinesie vyše sto snímok – nové slovenské filmy, ktoré zaujali na svetových festivaloch, i oceňované a výnimočné kúsky zo zahraničnej kinematografie.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.