Festival chorvátskej kultúry Dobrodošli

885

Viacerí organizátori pozývajú na festival chorvátskej kultúry Dobrodošli, ktorý sa už tradične koná v centre hlavného mesta Bratislavy.

V sobotu 13. júla 2019 od 17. hodiny je na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave  pripravený bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpia viaceré domáce i zahraničné folklórne súbory.

Súčasťou festivalu je aj jedinečný alegorický sprievod s konským záprahom Po staza naših starih (Po stopách našich predkov), ktorý sa vydal na cestu z Chorvátska začiatkom júla. Tento sprievod kopíruje trasu putovania Chorvátov na naše územie, keď ich osmanské vpády nútili opúšťať svoju domovinu a v podunajských krajinách sa usadili ešte na začiatku a v priebehu 16. storočia.

V nedeľu 14. júla 2019 sa účastníci sprievodu Po staza naših starih presunú do obcí Šenkvice a Mokrý Háj, ktoré Chorváti na našom území v 16. storočí založili. V Šenkviciach sa program začína o 10. hodine slávnostnou svätou omšou a pokračuje príchodom alegorického sprievodu Po staza naših starih do obce a spoločným vystúpením účastníkov sprievodu a FS Mladosť.

Zavŕšením celého festivalu chorvátskej kultúry bude od 14. hodiny slávnostný program v obci Mokrý Háj, ktorá si v tomto roku pripomína 450 rokov od svojho založenia Chorvátmi.