Festival horských filmov ponúkne filmy zo 16 krajín

661

Medzinárodný festival horský filmov v Poprade, ktorý sa uskutočňuje od 9. do 13. októbra, ponúkne v rámci svojho 27. ročníka 46 filmov zo šestnástich krajín. Bude medzi nimi aj sedem slovenských. Ako na tlačovej konferencii informovala riaditeľka festivalu Mária Hámorová, na festival bolo prihlásených celkovo 110 filmov. Tie podľa nej ponúknu napríklad tému lezenia na vyššie a nižšie kopce, ale aj rýchlostného lezenia, ktoré bude súčasťou olympijských hier. Na programe festivalu sú aj filmy zo života v horskom prostredí, ďalšie približujú portréty sprievodcov a horských vodcov, extrémne lyžovanie či snímka o prechode Antarktídou.

V rámci slovenských filmov si budú môcť diváci pozrieť dokument V objatí obra režiséra Jaroslava Matouška, Zo života horského meteorológa od Milana Ohurniaka či Otužilcov tatranských plies Pavla Kráľa. Návštevníci festivalu uvidia aj dokumentárny portrét hudobného skladateľa Svetozára Stračinu od režiséra Paľa Barabáša, Volanie diaľok od Adama Lisého a tiež snímku Jakuba Pigu Rila&Pirin. Ponuku od slovenských autorov uzatvorí Viliam Bendík s dokumentom Značkár Stefanik Trail 140.

V piatok 11. októbra o 13. hodine v rámci multimediálnej prezentácie a besedy vystúpi duo alpinistov, nemecká horolezkyňa Ines Papert a slovinský horolezec Luka Lindič, ktorí majú za sebou viacero zložitých výstupov. V sobotu v rovnakom čase bude polárnik Piotr Pustelniko hovoriť tom, že dôchodok himalájistu môže byť vzrušujúci. Neskôr o 21. hodine ponúkne alpinista a horolezec Michal Sabovčík, ktorý v máji 2017 vystúpil spolu s Petrom Hámorom na osemtisícovku Dhaulágirí (8 161 m) v nepálskych Himalájach, multimediálnu prezentáciu o lezení za severným polárnym kruhom.

Rozhodovať o tom, kto získa Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov, bude opäť trojčlenná medzinárodná porota. Tento rok ju bude tvoriť spomínaný Poliak Piotr Pustelnik a tiež Slovák Anton Pacek, ktorý je trojnásobným majstrom Slovenska v športovom lezení na obtiažnosť, absolvoval aj majstrovstvá sveta a Európy a sériu Svetových pohárov. Trojicu uzatvára český novinár a spisovateľ Boris Hlaváček, ktorý sa od 14 rokov venoval horolezectvu. Verejnosť sa dozvie výsledky v posledný deň festivalu, v nedeľu 13. októbra.

Medzinárodný festival slávnostne otvoria 9. októbra vo veľkej zasadačke na Mestskom úrade v Poprade o 18. hodine. Aj tento rok sa bude okrem Mestského úradu a kina Tatran v Poprade premietať aj v kine Iskra v Kežmarku a v kine Mier v Spišskej Novej Vsi. Projekciu ocenených filmov si budú môcť pozrieť návštevníci všetkých troch kín v nedeľu. Rezervácia lístkov sa začína dnes.

Sprievodným podujatím bude fotovýstava Matúša Matavu v priestoroch mestského úradu s názvom Svetelné záznamy v krajine a Cyklus fotografických panorám. V obchodnom centre na Námestí sv. Egídia to bude zase výstava Vladimíra Šifru s názvom OKAmih.