Festival Zeme obohatí filmový ekofestival

745

Festival Zeme je sprievodným podujatím Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, ktorý v Bratislave a Banskej Bystrici potrvá do konca mája. „Okrem tradičných podujatí, ako sú konferencia Krajina – Človek – Kultúra a seminár o environmentálnych záťažiach, chceme osloviť najmladšiu generáciu návratom časti sprievodných aktivít z interiéru kina do prírody. V banskobystrickom mestskom parku preto pripravujeme spolu s partnermi Festival Zeme,“ uviedol riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Richard Müller s tým, že podujatie sa uskutoční vo štvrtok 29. a v piatok 30. mája v Mestskom parku v Banskej Bystrici.

Podujatie pre deti, žiakov, školy a verejnosť je rozdelené do dvoch dní a sprevádzať ním bude aj obľúbený Tatko Príroda. V stredu 29. mája si môže každý návštevník vyskúšať jazdu na ekologickom Triximobile a napísať želanie k storočnici ochrany prírody na Slovensku. Vo štvrtok 30. mája prídu sokoliari a pripravená bude tiež lanová dráha. „Do diania filmového festivalu už tradične zasiahla aj detská porota zo základnej školy pri Detskej nemocnici v Banskej Bystrici, ktorá vybrala víťazný film v kategórií pre najmenších,“ doplnila hovorkyňa SAŽP Michaela Pšenáková.

Sprievodný program v Banskej Bystrici ďalej pokračuje workshopom Udržateľná mobilita v mestách/obciach. Odborné podujatia a Festival Zeme v meste pod Urpínom organizuje SAŽP s podporou mesta Banská Bystrica. V Bratislave pripravila agentúra tri odborné workshopy, prvé dva sú venované dátam, informáciám, správam a publikáciám o životnom prostredí a scenárom pre prírodu na Slovensku do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 (Nature Outlook). „Posledný workshop v Bratislave je zameraný na udržateľný cestovný ruch. Vstup na filmové premietania a sprievodné diskusie je zadarmo,“ dodala hovorkyňa s tým, že viac informácii a kompletný program pre Bratislavu a Banskú Bystricu nájdu záujemcovia na stránke www.ekotopfilm.sk.