Financie na rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok

591

Na rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok pôjde v roku 2020 päť miliónov eur. Dostanú ich na tento účel príspevkové organizácie rezortu kultúry, ktoré budú realizovať významné investičné projekty. Agentúru SITA o tom informoval Pavol Čorba z kancelária ministerky kultúry.

„Slovenská republika je veľkým vlastníkom významných národných kultúrnych pamiatok. Rekonštrukcia objektov vysokej spoločenskej hodnoty vo vlastníctve štátu je pre kvalitný obraz krajiny dokonca nevyhnutná. V tomto roku sa preinvestuje päť miliónov eur, ktoré rozbehnú dlho očakávané projekty,“ podotkla ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Táto úloha pre rezort kultúry vyplýva z materiálov schválených vládou SR v priebehu roka 2019 a ich aktualizácie na základe očakávaného čerpania v tomto roku.

Ako ďalej uviedol Čorba, do série rekonštrukčných zámerov patria investičné projekty Rekonštrukcia Národnej kultúrnej pamiatky a prevádzkových priestorov Štátnej opery v Banskej Bystrici v sume 800-tisíc eur, Rekonštrukcia a dostavba Národnej kultúrnej pamiatky Penov dom pre Štátnu vedeckú knižnicu v Banskej Bystrici v sume 1 milión eur, Komplexná revitalizácia hradu Krásna Hôrka v sume 1,7 milióna eur a Sanácia havarijného stavu Spišského hradu – románsky palác a západné paláce v sume 1,5 milióna eur.

Foto: wikipedia.sk