Finisáž Nič nás nezastaví! uviedla Terenovu písanku

607

Finisáž, posledná autorská prehliadka výstavy Laca Terena Nič nás nezastaví!, sa uskutočnila v nedeľu 19. januára na 2. poschodí Esterházyho paláca v Bratislave. Súčasťou programu bolo aj uvedenie Terenovej písanky – knihy jeho textov, doplnenej o doposiaľ nezverejnené iPadové kresby. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre publicitu Slovenskej národnej galérie (SNG) Klára Hudáková.

Expozícia predstavovala kľúčové body umeleckého programu autora. Podľa SNG patril Teren k vedúcim osobnostiam postmodernej generácie, ktorá vystúpila okolo polovice 80. rokov 20. storočia s programom neoexpresívnej maľby inšpirovanej talianskou transavantgardou a nemeckým hnutím Neue Wilde. Na jeho súčasných veľkoformátových maliarskych plátnach sa krížia rozmanité aktuálne a historické podnety. Výstava Nič nás nezastaví! je zostavená z diel z majetku autora, z verejných zbierok a zo súkromných zbierok. Sleduje jeho tvorbu od polovice 80. rokov 20. storočia po súčasnosť. Pre veľké formáty jeho obrazov prináša ukážky typických diel. Vychádza k nej prvý obsiahly 320-stranový katalóg tvorby Laca Terena v slovenčine a v angličtine v grafickej úprave Barbory Šajgalíkovej s hodnotiacou štúdiou Kataríny Bajcurovej o tvorbe autora – Sám uprostred oceánu na deravej loďke… a takisto s textami Laca Terena. Návštevníci si v rámci expozície mohli v tablete „prelistovať“ Terenove skicáre a vypočuť jeho komentár k niektorým z nich alebo sa pozrieť na to, ako samotný autor vytvára svoje diela pomocou tabletu.

Výstavu ukončilo záverečné slovo kurátorky a autorky prvej zásadnej Terenovej monografie Kataríny Bajcurovej. Hudobní hostia Vladislav Slnko Šarišský a Roman Harvan zahrajú výber spoluautorskej tvorby z Piesní pre klavír a cello na motívy z CD Európou od Bezmocnej hŕstky. Počas finisáže bola v predaji aj Terenova písanka s grafikami.

Laco Teren (11. jún 1960, Bratislava) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1979 – 1985) reštaurovanie. Absolvoval štipendijný pobyt na BINZ 39 v Zürichu (1990 – 1991) a bol hosťujúcim profesorom na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (2004). V rokoch 2003 až 2013 pracoval pre Nadáciu TRANZIT v Bratislave, zameranú na podporu súčasného umenia. S projektom Traja z pekného páru spolu s Ivanom Csudaiom a Stanislavom Divišom sa zúčastnil na 26. bienále v Sao Paule (2004). Jeho diela sú zastúpené v zbierkach mnohých kultúrnych inštitúcií i súkromných zberateľov doma aj v zahraničí.